جاذبه های گردشگری ایران | جهانگردی

جاذبه های ایرانگردی | جاذبه های جهانگردی | شیوار کوهستان

 

برج رسکت:

 

            

 

در چهل کیلو متری جنوب غربی ساری قرار دارد و مسیر دسترسی به آن از ساری آغاز و پس از عبور از دو راهی کیاسر و سد سلیمان تنگه  به جانب غرب منحرف می شود که بیشتر قسمتهای آن آسفالته می باشد ، این بنا در مجاورت روستای رسکت در بخش دودانگه ساری قراردارد و با آجر ساخته شده و تزئینات آن شامل مقرنس کاری و دو کتیبه آجری به خط کوفی و پهلوی ساسانی است. احتمالا مقبره یکی از شهریاران آل باوند بوده و مربوط به قرن پنجم هجری قمری است. بازدید از این برج نیازبه هماهنگی ندارد

 

 


مجموعه فرح آباد :

 

فرح آباد ساری

 

 

در 28 کیلومتری شمال شهر ساری و در ورودی خزرآباد و در3 کیلومتری ساحل دریای مازندران قرار دارد این مجموعه شامل مسجد پل دیوارهای برجای مانده از یک کاخ سلطنتی است که به دستور شاه عباس صفوی ساخته  شده و تفرجگاه ساحلی شاهان صفوی بود مسجد با ایوان های رفیع شبستانها حجره ها و مناره از مهمترین بنا های تاریخی استان مازندران به شمار می رود.

 

 

 


 

امام زاده عباس:

 

.

در حاشیه شمالی ورودی شرقی شهر ساری واقع شده و از نظر شیوه معماری گنبد هرمی شکل و صندوق چوبی نفیس یکی از بناهای معروف استان مازندران است تاریخ ساخت آن سال 897 هجری قمری است و چهار امامزاده بنامهای محمد و حسن وعباس درآن مدفون می با شند . این مکان زیارتگاه مسلمین است

 

 

      

 

         


بقعه امامزاده یحیی:

 

در مرکز شهر ساری قرار دارد و برج آجری آن به خاطر دارا بودن صندوق و درب چوبی نفیس دارای اهمیت است ارتفاع بنا 20 متر و تاریخ ساخت آن سال 849 هجری قمری می باشد.

 

امامزاده یحیی از فرزاندان امام موسی کاظم(ع) است.

 

 


برج سلطان زین العابدین:

 

با گنبد مخروطی هشت ترک از لحاظ نوع معماری و تزئینات کاشی کاری ودرب و صندوق چوبی نفیس جزء مهمترین ابنیه تاریخی ساری به شمار می رود. کتیبه ها وکاشی کاری های آن زیبا بوده و یک مرقد دیگر در داخل بنام سلطان امیر شمس الدین می باشد.

 

 


آب انبار میرزا مهدی:

 

 

 

این بنا در مرکز شهر ساری واقع شده و مربوط به دوران افشاریه یا زندیه می باشد.

 

منبع اصلی به وسیله پلکانی به پای شیر و انبار آب دسترسی دارد . پلان آن مدور و با

 

گنبد هلالی است. که همه آن با آجر و ملاط ساروج ساخته شده و در قسمت دو گانه گنبد دریچه هایی برای تامین روشنایی داخل آب انبار تعبیه گردیده است.

 

 


 

خانه قدیمی کلبادی:

 

 

 

این مکان زیبا و قدیمی در مرکز شهر ساری و در مجاورت میدان اصلی واقع شده است و در حال حاضر به عنوان اداره میراث فرهنگی مورد بهره برداری قرار گرفته وقدمت آن حدوداً به 200 سال قبل باز می گردد، ویژگیها و اجزای معماری آن نظیر اتاق ها حجره ها شاه نشین حمام، ا صطبل، حیاط  و هنر بکار رفته بر روی پنجره ها وارسی ها و تزئین آنها با شیشه های رنگی در نوع خود بی نظیر است.

 


  

حمام وزیری:

 

حمام وزیری

 

این بنا در مر کز شهر ساری و در مجاورت خانه کلبادی قرار دارد و از لحاظ  نوع معماری، مصالح و ویژگیهای ساختمانی از ابنیه دیدنی و مشهور مازندران به شمار می رود . این بنا متعلق به دوران قاجاریه است.

 

  


 پناهگاه حیات وحش دشت ناز

 

این محوطه زیبا با 55 هکتار در  35  کیلومتری شمال شرق ساری قرار دارد . و مسیر دسترسی آسفالته آن در12 کیلومتری ساری به بهشهر در سه راهی اسلام آباد از جاده اصلی جدا شده و پس از طی مسافت 23 کیلومتر به مکان مذکور می رسد.

 

               

 

 


پناهگاه حیات وحش سمسکنده

 

این منطقه با 1000 هکتار مساحت در 10  کیلومتری جنوب شرق ساری واقع شده است مسیر دسترسی آن از ساری تا سمسکنده آسفالت بوده و در ادامه با یک جاده روستایی (اسبو کلا) به داخل محوطه راه می یابد . پوشش گیاهی آن گونه های جنگلی و جلگه ای بوده و قسمتی از آن مانند دشت ناز به عنوان زیستگاه  گوزن زرد ایرانی مورد بهره برداری قرار گرفته است. 

 

 

  

 

 

 


میر سر روضه:

 

پس از آنکه امیر تیمور مازندران را گرفت سید کمال الدین فرمانروای مازندران پسر میر قوام الدین مرعشی را با کلیه برادران و اقوام به ترکستان فرستاد میر کمال الدین باجمعی از سادات در تبعيدگاه مردند و پس از مرگ امیر تیمور درویشان مازندران روی علاقه مفرطی که به میر کمال الدین داشتند به ترکستان رفته وجنازه او را به ساری آوردند ودر محلی دفن کردند میر سر روضه ظاهراً مدفن میر کمال الدین و منتسبان اوست

 

(محل میر سر روضه:خیابان فرهنگ جنب آ موزش وپرورش ناحیه یک)

 

 


دریای خزر:

 

دریای خزر با وسعتی حدود438000کیلومتر مربع بزرگترین دریاچه کره زمین به شمار می رود که از طریق رود ولگا و ولگا - دن به دریای سیاه و دریای بالتیک راه یافته وبنادر دریای خزر را به بنادر شمالی وجنوبی اروپا متصل می نماید.

 

عمق این دریا از شمال به جنوب افزایش یافته به طوریکه عمق نواحی شمالی از 16متر تجاوز ننموده و درجنوب و جنوب غربی عمیق ترین نقطه آن به  1000 مترمیرسد. هشتاد درصد آب ورودی دریای خزر از طریق رود ولگا  تا مین می گردد طول دریای خزر حدود 1205 کیلومتر و عرض متوسط آن 554 کیلومتر است .طول سواحل ایران دراین دریا از خلیج حسینقلی تا آستارا به 995 کیلومتر میرسد و استان های گیلان مازندران و بخشی از گلستان را در بر گرفته است.

 

 

 

 


ساحل دریای خزر آباد:

 

در 35 کیلومتری شمال شهر ساری در ساحل دریای خزرآباد واقع شده که به وسیله بلوار و جاده زیبای فرح آباد که زیبایی خاص دارد به ساحل ارتباط پیدا می کند و مکان کاملاً امن برای شنا بالاخص برای استفاده خانمها از دریا می باشد

 

 

           


بقعه امامزاده میر عمادالدین:

 

نام میر عماد الدین محمود است پسر سید عزالدین حسن بن شرف الدین علی بن سید تاج الدین محمد بن سید حسام الدین علی بن تاج الدین نزار بن سید شمس الدین حسین بن سید برهان الدین حسن بن سید شمس الدین بن سید امین الدین محمد بن سیدکمال الدین بن سید محمد بن سید وجیه الدین علی بن ابی القاسم بن محمد بن ابی القاسم  قاسم الاشج نقیب الطبرستان ابوا حمد ابراهیم العسکری بن موسی ابی سبحه بن ابراهیم المرتضی بن الام موسی الکاظم(ع)این امامزاده در65 کیلومتری شهر ساری در روستای وری که در  5  کیلومتری کیاسر قرار دارد که درسالهای اخیر ساختمان بقعه تجدید بنا گردیده است قرارگیری امامزاده در پایکوه و مجاورت با جنگل چشم انداز بسیارزیبایی رادارد . که شرایط کاملا مناسب برای علاقمندان به زیارت و طبیعت گردی را فراهم آورده است.

 

 


پارک  جنگلی  شهید زارع:

 

پارک زیبا و دیدنی شهید زارع در 3 کیلومتری شرق شهر ساری و در جانب جنوبی جاده ساری به بهشهر قرار دارد و به علت مجاورت با تپه های جنگلی کم ارتفاع در دامنه البرز بسیار زیبا وچشمگیر است برای استفاده گردشگران نیز دارای امکاناتی برای اقامت کوتاه مدت میباشد مخصوصاً بهترین مکان برای کسانی است که میخواهند به صورت رایگان شب اقامت شبانه داشته باشند . البته تورگردانان می توانند در ایام روز با گذراندن دراین پارک هم اوقات خوشی را برای مشتریان خود فراهم آورند. 

 

  

 

 


تکیه پهنه کلا ساری:

 

جاده ساری به کیاسر نزدیک کارخانه کاغذ سازی به جاده فرعی می رسیم که به نام روستای پهنه کلا  که سرسبز و دارای چشم انداز زیبا است و بنای مذهبی دراین روستا واقع شده است

 

تکیه پهنه کلای ساری جزء بهترین جاذبه های زیارتی مازندران است.محوطه شامل بقعه، صحن، مسجد، حسینیه و مهمانپذیر می باشد.

 

 

برگرفته از آدرس :  geographic1sari.blogfa.com/post-29.aspx

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۶ساعت 2:17  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  |