جاذبه های گردشگری ایران | جهانگردی

جاذبه های ایرانگردی | جاذبه های جهانگردی | شیوار کوهستان

 

 

کندیگان ۴۰۱۵ متر

مختصات جغرافیایی:                                                                                                              

۳۶.۵۲۰۵۰ شمالی ۵۰.۶۸۰۳۷ شرقی

برای دیدن عکسهای بیشتر اینجا و اینجا را کلیک کنید.

 

 

 

 

نکته مهم در مورد ارتفاع: تجربه به من ثابت کرده است که نقشه های سازمان جغرافیایی برای کوههای البرز عموما بسیار دقیق میباشند. ارنفاعات نشان داده شده در این نقشه ها با انداره گیری های GPS من مطابقت داشته اند. متاسفانه برای منطقه کندیگان و سیالان نقشه سازمان جغرافیایی خطاهای عمده ای دارد. این نقشه ارتفاع قله سیالان را ۴۱۲۳ متر نشان میدهد. GPS من ۴۱۹۴ متر اندازه گرفت. (نقشه روسی که خیلی هم قدیمی میباشد ۴۱۷۸ متر نشان میدهد). این نقشه همچنین هیچ اثری از قله برجسته کندیگان و قلل فرعی بین سیالان و کندیگان را ثبت نکرده است. GPS من ارتفاع کندیگان را ۴۰۱۴ متر برآورد کرد.

                      قله کندیگان در راست-دامنه های سیالان در میان و دشت دریاسر در جلوی تصویر

در سمت جنوب شهر تنکابن رودخانه سه هزار دره بسیار عمیقی را در کوههای البرز حفر کرده است. ارتفاعات این منطقه بطور حادی بر سواحل دریای مازندران قد علم میکنند. اگر رودخانه سه هزار و شاخه هایش را دنبال کنیم ظرف ۳۰ تا ۳۵ کیلومتر میتوانیم از ساحل دریا به ارتفاع بالاتر از ۴۰۰۰ متر برسیم. اکثر قله های ۴۰۰۰ متری این منطقه متعلق به کوههای تخت سلیمان در سمت شرق دره سه هزار میباشند. در طرف غرب دره قله هایی با ارتفاع بیش ار ۳۵۰۰ متر به چشم میخورند. از این میان ارتفاع فقط سه قله از ۴۰۰۰ متر تجاوز میکند. این سه قله عبارتند از:

۱) سیالان ۴۱۹۰ متر                                                                                                               

۲) قله فرعی سیالان (تقریبا) ۴۰۵۰ متر

۳) کندیگان ۴۰۱۵ متر

 

 

 

قله کندیگان در غرب قله سیالان قرار گرفته است و توسط گردنه ای به ارتفاع ۳۸۷۰ متر به سیالان پیوند میخورد. دامنه های شمالی این قلل بزرگ به کف دره دوهزار (شاخه ای از سه هزار) مشرف میشوند. سیالان کندیگان و قلل اطراف آنها سدی غیر قابل نفوذ در برابر رطوبت دریای مازندران ایجاد میکنند. دامنه ها و دره های شمالی این کوهها غالبا مه گرفته میباشند. این دامنه ها تا ارتفاع ۲۲۰۰ متری از جنگلهای انبوه پوشیده شده اند. بالاتر از جنگلها-علفزارهای سرسبز و توندرای کوهستانی به دریاجه های زیبای فصلی در ارتفاع ۳۵۰۰ متر میرسند. این دریاچه ها در فصل ذوب برفها در زیر برفچالهای دامنه های شمالی قله ها بوجود می آیند.

 

 

دامنه های جنوبی کندیگان و سیالان به دره الموت میرسند. با وجود آنکه دامنه های جنوبی نسبت به دامنه های شمالی از رطوبت بسیار کمتری بهره مند هستند درختان سرو کوهی بطور پراکنده ای تا ارتفاع ۲۷۰۰ متری به روی این دامنه ها یافت میشوند.

 کندیگان اکثرا به همراه سیالان در یک برنامه چند روزه صعود میشود. به دلیل کوتاهتر بودن مسیر و ارتفاع بیشتر نقطه مبدا-این دو قله معمولا از سمت جنوب صعود میگردند. نقطه شروع روستای "هنیز" (ارتفاع ۲۱۵۰ متر) میباشد. اکثر کوهنوردان ار دامنه های ریبای شمالی به دره دوهزار فرود می آیند. نقطه پایان راهپیمایی روستای "عسل محله" (ارتفاع ۱۲۵۰ متر) است.

  

                                  

بر خلاف قله سیالان که از مسیر شمالی قابل رویت نمیباشد-قله کندیگان بصورت غولی پر ابهت از دریاچه ها علفزارها و دشت ریبای دریاسر دیده میشود.

 

 

 

 

نشانی روستاهای نامبرده شده:

لطفا به صفحه قله سیالان مراجعه کنید.

مسیر صعود از جنوب و فرود از شمال:

لطفا به صفحه قله سیالان مراجعه کنید. فاصله از گردنه ۳۸۷۰ متری تا قله کندیگان فقط ۶/۰ کیلومتر میباشد.

 برگرفته از آدرس :  http://koohayealborz.blogfa.com/page/kandigan.aspx

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1387ساعت 20:43  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

کوه بلور (شا سفيد کوه)

مقدمه:
واکاوی نام‌واژه کوه بلور (شاه سفيد کوه) و نقش عوامل جغرافيای طبيعی و زمين‌شناسی در شکل‌گيری اين نام‌واژه، هدف اصلی نگارش اين مقاله می‌باشد و در کنار آن سعی شده تا يکی از قله‌ها و مناطق بکر و ديدنی غرب مازندران (رامسر-تنکابن) در حد توان به خوانندگان معرفی گردد.

موقعیت:
کوه بلور با ارتفاع 3431 متر در انتهای دره رودخانه پل‌رود (دره اشکور) که به جؤر اشکور (جؤر ولايت) معروف است قرار گرفته که از نظر تقسيمات اداری-سياسی جزء شهرستان رامسر می‌باشد. اين کوه، که کوهی مرزی ميان رامسر و تنکابن می‌باشد، در مرز دو حوضه‌ی رودخانه‌ی لاکتراشان از زيرحوضه‌های رودخانه‌ی چالِکرودِ رامسر و سرشاخه‌های حوضه‌ی رودخانه‌ی پُل‌رود [پولؤرود] واقع شده است. و آخرين روستای دره‌ی اشکور که در پای اين کوه آرميده روستای ميج و در دره چالکرودِ رامسر، روستای ييلاقی لاکتراشان می‌باشد. لازم به ذکر است که شاه سفيدکوه به وسيله‌ی کوه‌های اِرِسوج، لاکِرِه، تَنوره کَش، ميان دشت، پيلارتبار، ناشمين و اِريِه احاطه شده است.


وجه تسميه
در منطقه‌ی اشکورات، جنت رودبار(جن ده رودبار) و دوهزار، اين کوه به کوه بلور (شاه سفيدکوه) خوانده می‌شود که از نقاط مختلفی قابل رويت است.
اما دليل اين نام‌گذاری چيست؟
دليل اطلاق اين اسم به کوه، رنگ بسيار روشن آن می‌باشد که به راحتی از نواحی اطراف هم‌چون کوه‌های خشه‌چال، بُزابُن، پلهم دشت و روستاهای ميج و لاکتراشان به شکل خاص و زيبايی نمايان می‌باشد. به طوری که حتا توجه هر ناظرِ ناآشنايی را در ميان قله‌ها و کوه‌های اطراف به خود جلب می‌کند.
برای تبيين علمی و چگونگی تأثير عامل جغرافيای طبيعی در اين نام‌واژه، لازم است توضيحات مختصری در رابطه با زمين‌شناسی منطقه ارائه گردد. کوه بلور (شاه سفيدکوه) از نظر ساختمان زمين‌شناسی و اشکال ريخت‌شناسی، يک ناوديس برگشته (معلق) می‌باشد. همان‌طور که می‌دانيم طاقديس‌ها و ناوديس‌ها حاصل چين‌خوردگی می‌باشند. در چين‌خوردگی، اصولاً کوه‌ها منطبق بر طاقديس و دره‌ها منطبق بر ناوديس هستند. در سری‌های رسوبی با تناوب سنگ‌های سخت و سست فرسايشی، اشکال معکوسی به وجود می‌آورد که مغاير شکل اوليه‌ی ساختمانی آن‌ها می‌باشد.
ناو معلق ناهمواری معکوسی است که در محل ناوديس و منطبق بر سنگ مقاوم و به دنبال عميق شدن محل ميان طاق‌ها در طاقديس‌های مجاورآن به وجود می‌آيد. به دليل برافراشتگی حاشيه‌ی ناوديس در طبقه‌ی سخت، اغلب شکل آن شبيه کف قايق است (محمودی،1379). به عبارت ساده، يعنی به جای اين‌که ناوديس در دره با ارتفاع پايين‌تر باشد در ارتفاع بالاتر نسبت به زمين‌های اطراف قرار می‌گيرد. اين ناوديس (کوه بلور) به وسيله‌ی چند گسل به صورت بريده بريده شده درآمده و همين گسل‌ها باعث بالا آمدن اين ناوديس و تشکيل کوه بلور شده‌اند. جنس سازندها و سنگ‌های تشکيل دهنده‌ی اين کوه از سنگ آهک و آهک گلی، خوب لايه‌بندی شده با رنگ خاکستری روشن است که متعلق به دوره‌ی زمين‌شناسی کرتاسه بالايی می‌باشد. و جنس زمين‌های اطراف و بدنه اين کوه از سازندها و سنگ‌های گدازه‌ای و آذرآواری خاکستری تيره تا سياه‌رنگ مربوط به دوره‌ی کرتاسه‌ی پايينی و بالايی است.
باتوجه به فرسايش سازندها و سنگ‌های کوه بلور در طول زمان و قرار گرفتن آن تحت تأثير شرايط اقليم کوهستان سرد و کم باران و صخره‌ای بودن (خاک کم) و کمبود آب به علت آهکی بودن کوه (چشمه‌ها در ارتفاع پايين‌تر ظاهر می‌شوند) و ارتفاع (شيب زياد آن)، پوشش گياهی اندکی در دامنه‌ها و يال‌های کوه بلور مشاهده می‌شود. کمبود پوشش گياهی، عدم تشکيل و تکامل خاک و در معرض فرسايش فيزيکی بودن سنگ‌های تشکيل‌دهنده، باعث عريان بودن چهره‌ی قله‌ی اين کوه شده است. اين عامل به همراه دو عامل مهم ديگر:
الف: رنگ سازندها و سنگ‌های کوه که آهک با رنگ خاکستری روشن، که در اثر فرسايش لايه‌های سطحی به صورت کِرِم رنگ هم مشاهده می‌شود.
ب: و جنس زمين‌های اطراف بدنه‌ی کوه که از سنگ‌های آذرينِ تيره تا سياه رنگ می‌باشد، موجب شده اين قله با رنگ روشن در پس‌زمينه‌ای از سنگ‌های تيره و سياه رنگ به شکلی متمايز با چشم‌انداز سفيدگون به ويژه در بعضی از ساعات روز درآید. به علت همين رنگ روشن متمايز، مردم بومی به آن بلور يا سفيدکوه (اسپه کو) می‌گويند و به احتمال زياد بعد از دفن شخص مورد احترامی بر بالای قله، به آن شاه سفيدکوه می گويند. بايد توجه داشته باشيم که در زبان گيلکی به چيزهای روشن بلور می‌گويند. حتا نام برخی از دختران با پوست و چهره‌ی روشن را بلور می‌گذارند(همچون کاس برای افراد چشم سبزو آبی).

توضيح تصوير: تفاوت سازند های زمین شناسی کوه بلور و زمین های اطراف (پیکانها و نقطه چین ها مرز تقریبی بین دو سازند را نشان می دهد.

شاه سفيدکوه
در بالای قله‌ی کوه بلور، ضريح آهنی سبز رنگی خودنمايي می‌کند. اين ضريح که در بلندترين نقطه‌ی ارتفاعی قرار گرفته، بدون هيچ گونه بنا و حتی نام و نشانی می‌باشد. نگارنده در پرس‌وجوی ميدانی و در جستجوی کتابخانه‌ای، اثری از نام و اطلاعاتی از شخص مدفون و تاريخ زندگی او نيافت. در کنار ضريح و در فاصله‌ی چند متری، مسجدی داروجين وجود دارد که به عنوان پناه‌گاهی برای کوهنوردان و زائران نيز مورد استفاده قرار می‌گيرد.

توضيح تصوير: کوه بلور و شاه سفید کوه (دو نقطه‌ی سیاه روی قله‌ی بقعه و مسجد می‌باشند)

«اين بقعه، مورد احترام مردم مناطق اشکور، لاکتراشان، دوهزار و. . . می‌باشد. اين امام‌زاده که به شاه سفيد کوه مشهور است، در نظر معتقدان شفادهنده‌ی بيماری و از بين برنده‌ی نازايی زنان و دارای معجزات ديگر است. از اين رو آنان که خواسته و حاجتی دارند، نذر می‌کنند که گوسفند يا گاو‌نری و اگر توانش را ندارند چيزهای کم‌بهاتر در راه شاه سفيد کوه قربانی می‌کنند. و پس از برآورده شدن نيازشان، گوسفند يا گاو را به همان‌جا برده قربانی می‌کنند. و يا معادل آن را به بيماران می‌پردازند. رسم ديگر جاری در اين امام‌زاده چيدن کل يا نهادن سنگ‌ها روی هم است. بدين معنی که شخص نذرکننده پس از رسيدن به مطلوب، به شاه سفيدکوه آمده و چند سنگ را بر روی هم قرار می‌دهد.» (مشايخی،1380) البته نگارنده روايتی ديگر را نيز در رابطه با همين چيدن سنگ که توسط راهنمای محلی ما انجام شد، مشاهده نمود: اين‌که زائران برای نزديکان و آشنايان و کسانی که دوست‌شان دارند، به وسيله‌ی چيدن چند سنگ برروی هم، خانه برای دنيای آخرت که به آن خانه‌ی آخرت می‌گويند، می‌سازند.

«گفته می‌شود که بنای اين بقعه حدود هشتصد سال است که ساخته شده و مردم در روزهای جمعه و به ويژه عيد قربان برای زيارت در آن‌جا جمع می‌شوند و گاو و گوسفند قربانی می‌کنند» (يگانه چاکلی،1381). از جاذبه‌های اين محل‌، تماشای مناظر بکر و موقعيت جغرافیایی ويژه اين کوه می‌باشد. در سمت شمال دره رودخانه لاکتراشان و جنگل‌های انبوه و کرانه‌های دريای کاسپين و در دامنه‌ی جنوبی، دره پُل‌رود (پولؤرود) و مناظر بسيار زيبایی به ويژه در مواقع مه‌گرفتگی نمايان می‌سازد. در سمت شمال غربی، قله‌های بُزابُن، سماموس در جنوب شرقی و در جنوب، پهلم دشت و خَشه‌چال در شمال، کوه‌های تنوره کش، لاکره و... مشاهده می‌شود. چشمه «شادخومبار» در پايين بقعه و درياچه‌ای معروف به درياچه‌ی بلور و تونل بزرگی در حدود يکصد متری شمال غربی بقعه، از مناطق بسيار معروف و تاريخی قله‌ی شاه سفيدکوه به شمار می روند» (يگانه چاکلی،1381_با اصلاحات).

توضيح تصوير: بالا سمت راست بقعه شاه سفیدکوه، مسجد، و در انتها کوهی که بر آن علامت + است بزابن و × سماموس بالا چپ، لاکره، تنوره کش. پائین راست کوه خشه چال و پائین چپ ارسوج.

راه‌های دسترسی به شاه سفيدکوه:
برای رسيدن به کوه بلور (شاه سفيدکوه) از چندين راه می‌توان استفاده کرد که البته راه اول به علت بيش‌ترين مسير ماشين‌رو و به همين علت کم‌ترين ميزان کوهنوردی و پياده‌روی، بهترين و راحت‌ترين راه می‌باشد.
1- کلاچای
کلاچای، رحيم آباد، جاده اشکور(سفيدآب)، گرمابدشت، دوراهی زياز (و انتخاب مسير سمت چپ به طرف تونل زياز)، کاکرود، بارگاه دشت، آسمان رود، لات محله، درگاه، سنگ سر رود، پرندان، دوراهی و انتخاب مسير خاکی واقع در سمت چپ، دوگل، محمودلات، کِت، تُمل، نِداک، کِلايه اشکور، دوراهی لج و ميج و انتخاب راه سمت چپ، روستای ميج و ازآنجا راه مال‌رو تا شاه سفيدکوه.
2- رامسر
راه رامسر، تنکابن، جاده هريس (چالکرود)، گانگسر، پيازکش، جارجيلو، دالاخانی، ليماک ده، ايژگی، اِکراسر، جنت رودبار(جن ده رودبار)، ميشاروک، جيرحيات، چورته، سورمشک، آرمو، پلهم جان، لاکتراشان، شاه سفيدکوه.
3- راه‌های تنکابن- راه های تنکابن
(راه های تنکابن که به شاه سفيدکوه منتهی می شونداقتباس از کتاب ارزشمند «نگاهی همه سويه به تنکابن» می‌باشد که در اين‌جا به طور بسيار خلاصه ارائه شده است):
3-1- راه فرعی از راه َلشتو
جاده رامسر-تنکابن، شيرود، لشتو، تودارک، گل محمد لنگه، پيشه شار، کُچه سر، سُورگُلی، عمران، بالابندحاجته، گَرمِن، جَلستان، ليجکوه، جيرکريم، جورکريم، ازارچال، هلوستان، گاوزيره کش، جَعَک، لاکتراشان، جِيرموت، کوره سر، ميان دشت، کوه بلور.
3-2- راه فرعی از چالکش
از لشتو به سمت شرق، شب خوس کول، درويش سرا، گورا، چالکش، آهک چال، لنگه دشت، دِنيوش، عرق کش، بالانبر، در اینجا به يک دو راهی که از سمت راست(غرب) بعد از عبور از محلهای مير عمران و لوزه سرا به بالانبد و ادامه راه قبل می رسد. اما در ادامه مسير به سمت چپ(شرق) به محلهای پيازپشته، گل چشمه، لاپشته، سوته سر، تاشه سرا، سياه دمرده، آغوزچال، پيرزن گورسر، رشيه آب، نارستان، هرسه نفرچال، وَلگ سَر، خش تَله و گاو زيره کش و در ادامه هم‌چون مسير قبلی به شاه سفيدکوه می‌رسد.
3-3- جاده‌ی فرعی کشکو به سيب کلايه
تنکابن، کسکو، پلطان، گرده پشته، غرب منطقه نسيه کوه، منبرسنگ،لپرپلت، شمشير بَزِه سنگ، گلزاربُن، هندرچال، قهوه‌خانه سردابی، انبارسر. از اين بخش راه به دو مسير تقسيم می شود:
3-3- الف – جاده‌ی مال‌رو کوهستانی غرب: کِنسه، ديمرون، ديگه سرا و کوه هزارچم، لاکتراشان، شاه سفيدکوه.
3-3- ب - راه جنوب: روستای سيب کلايه، دره مهی دره، انحراف به سمت شرق، آبادی پيشکوه، بندسر، سرای تابستانی راور، منطقه‌ی کوهستانی پالوکا گردن، شاه سفيدکوه.
3-4- راه تنکابن- دوهزار
تنکابن، خرم آباد، قلعه گردن، جاده دوهزار، لتاک، درازلات، چال دره، توبُن، ميان کوه، ادامه‌ی راه اصلی به سمت غرب، پس پشته، گلستان محله، برسه، شانه تراش، پايان جاده‌ی ماشين‌رو و راه مال‌رو، چشمه‌ور، گُل چال، بندبن، گردکوه، پليچه، زردسر، نرکش، دشتک سرا، راور، پالوکاگردن، شيرکوه، کُردين، کل گردن، گُچه، شاه سفيدکوه.
هر کدام از اين مسيرهای مورد اشاره به ويژه مسيرهای جنگلی-مرتعی رامسر و تنکابن تجربه‌ای فرح‌بخش تا صعود به شاه سفيدکوه را برای مسافران و زائران فراهم می‌نمايد.

تشکر و قدردانی:
از دوست عزيزم آقای رسول احمد پور که در مطالعه‌ی حاضر مرا همراهی نموده و همچنین از آقای علی گلچين دوست گرامی‌ام که با کمک‌هايش در منطقه‌ی اشکورات هميشه همراه و پشتيبان من بوده، تشکر و قدردانی می‌نمایم.

منابع :
1-مشايخی،حبيب ا... ، نگاهی همه سويه به تنکابن ، انجمن آثار و مناظر فرهنگی، تهران، 1380
2-يگانه چالکی، حسن، جغرافياي تاريخی اشکور- نگاهی گذرا به جواهردشت، تابان ، 1381
3-سازمان جغرافيايي نيروهای مسلح،1383، نقشه های توپوگرافی 1:50000 ،
هير II 6063،لاکتراشان6163 III ، رامسر IV6163،جواهرده I 6063
4-سازمان زمين شناسی ، نقشه زمين شناسی 100000 جواهرده و رامسر .
5-سازمان نقشه برداری کشور،نقشه های توپوگرافی1:2500، تمل lll NE 6063 و جواهرده I SE 6063


نیما فرید مجتهدی
nima_mojtahedi[at]yahoo.com
از نيما فريد مجتهدی در ورگ:
عکس‌های نوروزبل 1581
عکس‌های شب گيله‌وا
سماموس، ديو سپيد پای‌دربند گيلان
جؤردشت آری؛ جواهردشت نه!

برگرفته از آدرس : http://www.varg.ir/archives/2007/10/post_112.php

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1387ساعت 20:41  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 

عَسَل محله یا اِسِل محله

پژوهشی در رابطه با نام‌واژه‌های اِسِل محله (عسل محله)، دریاسر و دریاآب منطقه‌ی دوهزار تنکابن

نیما فرید مجتهدی
nima.mojtahedi[at]gmail.com


مقدمه
«بازیابی معانی و چگونگی نام‌گذاری واژه‌های جغرافیایی کار پیچیده و دشواری‌ست. بسیاری از این نام‌واژه‌ها یا در بستر دگرگونی‌های زبانی رنگ باخته‌اند یا در گذرگاه‌های گفتاری گوناگون شده‌اند و با گذشت سده‌ها و هزاره‌ها، بن‌مایه‌های خود را از دست داده‌اند. با این همه تنها راه پیش روی ما سفر به دنیای درون این نام‌واژه‌ها و رسیدن به سرچشمه‌های نخستین آن‌هاست. در این سفر می‌توانیم به برش‌‌های زیبای فرهنگ پیشینیان دست یابیم و از چگونگی نگاه و نگرش آن‌ها به طبیعت، تاریخ، اسطوره، باورهای دینی و پیوندهای گونه‌گون فرهنگی آشنا شویم». (شجاعی فرد،1371)

شکل1- نقشه‌ی توپوگرافی دره‌ی دریاسر و روستای اِسِل محله


شاید گریزی از این تطور و تحول نام‌واژه‌ها در گذر زمان نباشد. اما متاسفانه به دلیل اهمال برخی افراد و نویسندگان، بعضی از نام‌واژه‌های گیلکی دچار تغییراتی شده اند که حتا برای خیلی از اهالی، این نام‌ها جا افتاده است، همانند جواهرده (جؤرده) و کیکاوس (کلکاموس) و... این امر جدا شدن از باورها و تجارب گذشتگان می‌باشد. در این پژوهش نگارنده سعی نموده ریشه‌ی نام‌واژه‌های اِسِل محله (عسل محله)، دریاسر و دریاآب و دلیل نام‌گذاری و نقش عوامل جغرافیایی طبیعی را (به ویژه فرسایش یخچالی) در این رابطه نشان دهد. اما با توجه به طیف خوانندگان، نگارنده ابتدا لازم می‌داند درباره‌ی مبنای نظری علمی این مقوله به ارائه‌ی توضیحات مختصری پرداخته و سپس نام‌واژه‌ها را واکاوی نماید.


مبانی نظری پژوهش
اشکال ناهمواری‌های سطح زمین حاصل عملکرد سیستم‌های فرسایشی مختلفی هم‌چون آبی، بادی و یخچالی می‌باشند که یافتن نحوه‌ی پیدایش این اشکال، به شناسایی سازوکارهای پدیدآورنده‌ی این اشکال نیازمند است. یکی از عوامل مهم انتقال رسوب‌ها، یخچال‌ها هستند. چون تشکیل یخچال‌ها به شرایط خاصی بستگی دارد، بنابراین فقط در نواحی ویژه‌ای از سطح کره‌ی زمین وجود دارند. به طور اصولی تشکیل یخچال‌ها حاصل تغییر شکل برف است. بدین ترتیب که در شرایط مساعد (پایین آمدن دما در حد کمتر از صفر)، بر اثر تراکم سالیانه‌ی برف، انباشتگی‌هایی به وجود می‌آیند. عمل توأمان فشار لایه‌های فوقانی برف و ذوب جزئی برف در تابستان‌ها موجب تبدیل تدریجی برف زیرین به یخ برفی می‌شود. ادامه‌ی این فرايند با افزایش فشار لایه‌های فوقانی برف، یخ برفی را ابتدا به یخ حباب‌دار و سپس بر اثر افزایش فشار و خروج کامل هوا به یخ بلوری تبدیل می‌کند. به طور کلی یخچال‌ها بر دو نوع‌اند: یخچال‌های قاره‌ای (یخچال‌های قطب‌های شمالی و جنوبی زمین) و یخچال‌های مناطق کوهستانی.

شکل2- نقشه‌ی توپوگرافی قله‌ی سیالان و دریاچه‌ی دریاآب


چون یخچال‌های قاره‌ای، ويژه‌ی مناطق قطبی می‌باشند و شامل منطقه‌ی مورد مطالعه نمی شود، از بحث پیرامون آن خودداری می‌شود.
کانون تمرکز یخ یخچال‌ها در مرتفع‌ترین قسمت دره و در مجاور قله‌ی کوه‌ها قرار دارد. پس از تراکم یخ در حفره (سیرک)، به تدریج مازاد آن به شکل بازو یا زبانه‌ای در امتداد دره کشیده می‌شود. این بازو بخش ناشر را تشکیل می‌دهد. فرسایش یخچالی، اشکال ویژه‌ای را که مختص یخچال می‌باشند به وجود می‌آورد. به طور مثال، سیرک‌های یخچالی، دره‌های یخچالی، اشکال حاصل از یخ‌رفت و...
مجموعه رسوب‌هایی که به وسیله‌ی توده‌‌ی عظیم یخ و یا زبانه‌های یخی از بستر یخچال‌های کوهستانی کنده می‌شوند و بر اثر فشار یخ جابه‌جا می‌گردند و روی هم انباشته می‌شوند، «یخرفت» نامیده می‌شود. به این مرحله از فرایند یخچالی، مرحله انباشتی یا تراکمی می‌گویند. اما گاهی ترکیب کانی‌شناسی سنگ‌ها در برابر عوامل فرسایش از چنان اهمیتی برخوردار است که نقش مقاومت و ساختمان زمین ساخت را در درجه‌ی دوم اهمیت قرار می‌دهد. سنگ آهک سمبل چنین شرایطی‌ست. حساسیت سنگ‌های آهک در برابر انحلال و اهمیت آن در ویژگی ناهمواری‌ها موجب پیدایش اشکال خاصی‌ست که در اصطلاح به نام کارست موسوم است. مهم‌ترین اشکال کارستی عبارت است از: 1- لاپیه‌ها 2- چاله‌های بسته 3- حفره‌های زیرزمینی
چاله‌های بسته، خود اشکال گوناگونی را همچون پولیه‌ها شامل می‌شوند. پولیه، چاله‌ی بسته‌ای با کف هموار و ابعاد کیلومتری‌ست که دامنه‌های پرشیب و بریده‌ای دارد. وسیع‌ترین آن‌ها با ابعاد
چندین ده کیلومتر و گودی چندین صد متر در آهک‌های ضخیم لایه تشکیل می‌شوند. کف پولیه‌ها به نسبت هموار و از رسوب‌های رس آهک‌زدایی شده یا آب‌رفت و یا اغلب رسوب‌های دریاچه‌ای انباشته می‌شود. مازاد آب‌ها از طریق چاه‌هایی تخلیه می‌شوند که پورنور نام دارند. این چاه‌ها در ارتباط با شبکه‌ی آب‌های زیرزمینی هستند. در رابطه با حجم آب‌ها و ظرفیت تخلیه‌ی چاه، اغلب در کف پولیه‌ها دریاچه‌های فصلی یا دایمی به وجود می آیند.[1]

شکل3- روستای اِسِل محله


شکل4- نمایی از دره‌ی دریاسر و کوه «خانه‌بن» (خانی‌بُن)


دلایل نام‌گذاری اِسِل محله، دریاسر و دریاآب از دیدگاه جغرافیای طبیعی
اِسِل محله نام روستایی از توابع دهستان دوهزار بخش مرکزی تنکابن است که آخرین روستا در دره‌ی رودخانه‌ی هلوکله (از شاخه‌های رودخانه‌ی دوهزار) است. (شکل‌1‌و‌3) دریاسر نيز نام دره‌ای ییلاقی در 2.5 کیلومتری ارتفاعات جنوبی این روستای کوهستانی، در دامنه‌ی کوه‌های سیالان و خانه‌بن می‌باشد. و دریاآب نام دریاچه‌ای فصلی در پای قله‌ی سیالان است. (شکل4و7).

عَسَل محله یا اِسِل محله؟
در واکاوی معنای نام‌واژه‌ی اِسِل محله (عسل محله) از دو روش میدانی و کتابخانه‌ای استفاده گردید. در پژوهش میدانی از طریق گفت‌وگو با ریش‌سفیدان و معتمدان محلی، نگارنده متوجه شد برخلاف تلفظ و نوشتار نادرست امروزی عسل محله، آن را اِسِل محله می خوانند. در مطالعه‌ی کتابخانه‌ای در کتاب «از آستارا تا استارباد»، در بخش راه‌های قدیمی منطقه‌ی دوهزار تنکابن از واژه «اسل محله» (به کسر الف و سین)، به معنای استخر استفاده شده است (ستوده، 1371). هم‌چنین در کتاب «نگاهی همه‌سویه به تنکابن» این مساله تایید می‌شود (مشایخی، 1381). کوه سیالان با توجه به ارتفاع 4127متری و عرض جغرافیایی‌اش، در طول دوران چهارم زمین‌شناسی قدیم دارای یخچا‌ل‌های کوهستانی بوده است (مطالعات میدانی نگارنده در بهار و تابستان 1386). با توجه به مطالب اشاره شده در مبانی نظری، در دوران چهارم زمین‌شناسی، زبانه‌ی یخچالی کوه سیالان که از سیرک‌های زیر قله انشعاب یافته بود و با عبور از دره‌ی رودخانه‌ی هلوکله تا جنوب روستای اِسِل محله کشیده شده بود. طبق مطالعات میدانی و شواهد زمین‌شناسی و ریخت‌شناسی، این فرضیه از سوی نگارنده مطرح شده است که در محل فعلی دره‌ی هلوکله، در شمال آن، قبل از تپه‌ی دریاسر که مشرف به روستای اِسِل‌محله است، در دوره‌های بعد از یخچالی، یعنی از ده هزار سال قبل (گرم شدن زمین و آب شدن یخچال) دریاچه‌ای وجود داشته است.
در دوره‌ی بعد یخچالی، آب این دریاچه‌ی دایمی به مرور زمان با فرسایش و ایجاد یک کانال سرریز در دیواره‌ی تپه‌ی دریاسر، آب آن تخلیه گشته و در حال حاضر به صورت دریاچه‌های اتفاقی یا فصلی درآمده است. اما اگر فرضیه‌ی دریاچه‌ی دایمی بعد از یخچالی را کنار بگذاریم.[2] درحال حاضر نیز هر ساله در این مکان دریاچه ای کم عمق و فصلی پدید می‌آید (شکل 5) که علت آن را این‌گونه می‌توان توجیه نمود.
طبق مطالعات میدانی، دره‌ی دریاسر یک پولیه (چاله‌ی آهکی وسیع) تشخیص داده شده است و از ویژگی‌های پولیه‌ها تشکیل دریاچه‌های فصلی و گاه دایمی‌ست که اين به علت چاه و چشمه‌های آهکی کف آن می‌باشد. (شکل6) بنابراین «شکل خاص دره‌ی دریاسر»، «نوع سازندهای زمین‌شناسی آن» و «تپه‌ای که در خارج از دره‌ی دریاسر هم‌چون سدی می‌باشد» (ارتفاع 76متر) از یک سو و زه‌کشی آب زیرزمینی از ارتفاعات مشرف به دره‌ به همراه حجم بالای دبی و سیلاب‌هایی که در موقع ذوب برف (اواخر زمستان و اوایل بهار) به منطقه سرازیر می‌شود، به همراه بالا آمدن سطح آب زیر‌زمینی و به تبع آن تراوش فراوان آب از چشمه‌های موجود در دریاسر، این دریاچه‌ی فصلی شکل می‌گیرد.
با توجه به موارد ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت که وجود دریاچه‌ای دایمی در دوره‌ی بعد یخچالی که به احتمال زياد تا چند هزار سال پیش وجود داشته و هم‌چنین دریاچه‌ای فصلی که هرساله در اواخر اسفند و اوایل بهار در محل پولیه (چاله‌ی آهکی) تشکیل می‌شود، سبب شده که روستای اِسِل محله به علت قرارگیری‌اش در نزدیکی این دریاچه به این نام خوانده شود. یعنی اسل محله = سِل محله = استخر محله = محله ای که کنار دریاچه قراردارد. این نوع نام‌واژه در نقاطی دیگر در مناطق کوهستانی غرب مازندران و شرق گیلان با تفاوتی در تلفظ مشاهده می‌شود. استل‌کنار (استخرکنار)، اِسِل‌پشته (عسل پشته) و اِسِل‌کو (کوه اِستَل) از توابع دهستان سخت‌سر رامسر (سجادی، 1383) و سیا اِسِل سر (کسگرچال) (مشایخی، 1381) و هم‌چنین سل‌سر (استلخ سر) (ستوده، 1374 ).
اما در مورد دره‌ی ییلاقی دریاسر که در نزدیکی همین روستا قرارگرفته، به اين دليل که محل تشکیل دریاچه می‌باشد، به خاطر وجود همین دریاچه، با پسوند «سر» و «سرا» مشهور گشته است. این پسوند در زبان گیلکی به فراوانی در نام مکان‌ها به کار برده می‌شود. هم‌چون بیجار‌سر (محل مزرعه‌ی برنج) و دریاسر (محل دریا، دریاچه) که به عنوان نمونه می‌توان از روستای دریاسر لنگرود نام برد. در پای قله‌ی سیالان در انتهای دره‌ی هلوکله دریاچه دیگری‌ست که گالش‌های تنکابنی و دام‌داران هنیزی الموتی به آن دریاآب می‌گویند (شکل7) که دلیل نام‌گذاری آن را می‌توان ناشی از اثر حرکت و فعالیت کاوشی و انباشتی یخچال کوه سیالان در سیرک زیر قله سیالان دانست که پستی و بلندی‌هایی در کف سیرک شکل داده‌اند که در فصل تابستان، موجب ذوب برف و جاری شدن چشمه در آن می‌شود.

شکل5- محل تشکیل دریاچه‌ی فصلی در کف پولیه‌ی دریاسر.


شکل6- یکی از چشمه‌های موجود کف پولیه در دره‌ی دریاسر


نتیجه‌گیری
در طول دوران چهارم زمین‌شناسی و دوره پلئیستوسن (از دو میلیون تا 10هزار سال پیش) آب‌و‌هوای سرد این منطقه، همراه با بارش برف بیش‌تر، یخچال‌های کوهستانی را در این محدوده به وجود آورده است. فرسایش یخچالی کوه سیالان موجب به وجود آمدن اشکال خاص یخچالی در طول دره‌ی هلوکله (شاخه ای از رودخانه‌ی دوهزار) گشته است.
الف- مواد کاوشی از کف و دیواره‌های سیرک (حفره) سیالان موجب ایجاد پستی و بلندی در درون سیرک و مسیر دره‌ی یخچالی شده است. این پستی و بلندی‌ها در ایجاد دریاچه‌ها نقش اصلی را ایفا کرده‌اند که یکی از این دریاچه‌ها دریاآبی خوانده می شود.
ب- در طول دره، شکل خاص فرسایش یخچالی (به همراه دیگر عوامل زمین‌شناسی مثل گسل‌ها) در جنوب روستای اسل محله موجب تشکیل دریاچه‌ی دایمی یخچالی در گذشته شده است. هم‌چنین به علت جنس آهکی بستر دره‌ی هلوکله اشکال ویژه‌ی فرسایش انحلالی آهکی در محل ایجاد شده است. یکی از این اشکال آهکی پولیه می‌باشد. یکی از ویژگی‌های پولیه‌ها شکل‌گیری دریاچه‌های فصلی و دایمی به دلیل تغذیه از چاه‌ها و چشمه‌های کف آن می‌باشد. به این دلیل با توجه به فرضیه‌ی تشکیل دریاچه‌ی دایمی پس از دوران یخچالی و هم‌چنین دریاچه‌ی فصلی که در زمان حاضر در کف پولیه آهکی تشکیل می شود به این محل دریاسر گفته می شود.
پ- روستای اسل محله در ارتباط با همین دریاچه به روستای اسل محله (محل کنار دریاچه) مشهور شده است. البته این‌که چرا این دو دریاچه را در محل به نام دریا می‌خوانند در خور توجه و پژوهش جداگانه‌ای‌ست.

شکل7- دریاچه‌ی دریاآب در پای قله‌ی سیالان


تشکر و قدردانی
از خانواده‌ی محترم حنفیه و ناجی و به ویژه دوستان عزیزم، مهران و بهنام حنفیه که زمینه‌ی اقامت را برای پژوهش درباره‌ی منطقه‌ی دوهزار و کوه سیالان فراهم نمودند کمال تشکر را دارم.

نیما فرید مجتهدی
nima.mojtahedi[at]gmail.com

[1] مبانی نظری پژوهشی با کمی تغییر عیناً از کتاب های ((ژئومورفولوژی ساختمانی)) و ((ژئومورفولوژی دینامیک)) دکتر فرج الله محمودی ذکر شده است.
[2] بعلت نیاز به مطالعه دقیق تر و با ابزار علمی و بیرون بودن از مقوله این نوشتار، مساله مذکور را در حد این فرضیه باقی می گذاریم.

منابع:
1-مشایخی،حبیب ا... ،(1381 )، " نگاهی همه سویه به تنکابن " ، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، تهران .
2. سجادی ، سید محمد تقی ،( 1383 )، " تاریخ و جغرافیای تاریخی رامسر " ، انتشارات معین ، تهران .
3. ستوده ، منوچهر ،( 1374 )، " از آستارا تا اِستارباد ، جلد سوم ، آثار و بنا های تاریخی مازندران غربی "، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ، تهران .
4. سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ،( 1383 )، نقشه توپوگرافی 1:50000، لاکتراشان 6163 III .
5. سازمان زمین شناسی ، نقشه زمین شناسی 100000 رامسر .
6. سازمان نقشه برداری کشور،نقشه توپوگرافی1:25000 هلوکله .
7. محمودی ، فرج الله ،(1379) ، " ژئومورفولوژی ساختمانی " ، انتشارات دانشگاه پیام نور ، تهران .
8 . محمودی ، فرج الله ، ( 1377 ) ، " ژئومورفولوژی دینامیک " ، انتشارات دانشگاه پیام نور ، تهران .

برگرفته از آدرس :  http://www.varg.ir/archives/2008/05/eselmahalle.php

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

  

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1387ساعت 20:39  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

خانه گردشگري روستايي يزد به بهره برداري رسيد

 

 

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گردشگري_ نخستين خانه گردشگري روستايي کشور در روستاي خرانق شهرستان اردکان استان يزد به بهره برداري رسيد.
عزيزالله سيفي، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد به نقش و جايگاه زيرساختهاي صنعت گردشگري در جذب گردشگر داخلي و خارجي اشاره كرد و علاقه جهانگردان را درخصوص استفاده از اماکن سنتي و غذاهاي محلي را يادآور شد.
سيفي در ادامه گفت:« خانه گردشگري روستايي خرانق به همت بخش خصوصي و با استفاده از تسهيلات اين سازمان به مبلغ 500 ميليون ريال آماده بهره برداري است. در آينده نيز شاهد بهره برداري موارد مشابه در 21 روستاهاي نمونه گردشگري استان خواهيم بود.»
وي با بيان اينکه قدمت بناي اين روستا به چهار سال پيش برمي‌گردد، افزود:« با احداث خانه گردشگري روستايي خرانق امکان پذيرايي از ميهمانان داخلي و خارجي به شيوه سنتي در روستا فراهم شده است.»
مشاور رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و مدير کل گردشگري روستايي و عشايري کشور اذعان كرده بود كه ايرانگردان و جهانگردان براي اقامت در فضاهاي روستايي ترجيح مي دهند تا تعطيلات پايان هفته خود را در روستاها بگذرانند چراكه تجهيز كردن خانه هاي گردشگري ضمن افزايش درآمد روستائيان موجبات آرامش و رفاه شهروندان را نيز فراهم مي کند.»
روستاي خرانق يکي از روستاهاي تاريخي و هدف گردشگري استان يزد است. آثار باستاني اين روستا نظير قلعه، مشهدگ، منارجنبان، مقبره باباخادم، کاروانسرا و مسجد جامع از لحاظ تاريخي و سبک معماري داراي اهميت خاصي هستند. اين روستا در 85 کيلومتري شهرستان اردکان و 70 کيلومتري مرکز استان قرار گرفته است
 
برگرفته از سایت میراث خبر
 
 
 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1387ساعت 17:31  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

كاش مديران ما از خود بپرسند، گردشگري تركيه را چه عواملي تقويت مي‌كند؟!

 

 

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گردشگري_ "ايران آن‌طور كه بايد و شايد به ترك‌ها شناسانده نشده است."
ازگر اوزلاسان تيرماه سال گذشته در ديدار از ايران در نشست گردشگري ايران و تركيه، چنين جمله‌اي را عنوان كرد. البته مشابه اين جمله را بارها مسئولان گردشگري ديگر كشورها نيز به صور مختلف عنوان كرده‌اند اما اين تنها يك سوي معادله است سوي ديگر معادله زماني است كه از توفيق كشورهاي موردنظر در جذب گردشگر سخن به‌ميان مي‌آيد.
افزايش 4 ميليون نفري شمار گردشگران تنها در يك شهر تركيه و ارتقاء تركيه در نمايشگاه گردشگري به رتبه دهم؛ آنهم درميان بيش از 50 كشور موفق در حوزه توريسم، از نابرابر بودن موضوعي حكايت مي‌كند كه از همان ابتدا كار مقايسه را غيرممكن مي‌كند. شايد اگر نبود افزايش 50 درصدي گردشگران ورودي به تركيه از تنها يك كشور( ايران) از سال 2004 تا سال 2005 به‌سختي مي‌شد از نابرابري اين معادله سخن به‌ميان آورد.
مسئولان گردشگري تركيه چه عواملي را در سياست گذاري‌هاي خود لحاظ كرده‌اند كه مديران گردشگري در كشوري مانند ايران از آن غافل بوده‌اند؟!
ايجاد تسهيلات در صدور ويزا، پائين آوردن عوارض خروجي، ايجاد شبكه‌هاي تلويزيوني و وب‌سايت‌هاي مشترك و متنوع، گردهمايي‌هاي كاربردي ميان آژانس‌داران و تورگردانان  اين كشور و رسيدن به راهكارهاي عملي در جذب مشتري، شركت فعال در نمايشگاه‌هاي گرشگري و ايجاد غرفه‌هاي بزرگ و مشترك و انتشار انواع كتاب‌هاي راهنماي گردشگري، همكاري با كشورهاي عضو اكو؛ كشورهاي اسلامي؛ كشورهاي منطقه خاورميانه؛ اروپا و غرب، ترجمه انواع كتاب و راهنما و بروشورهاي تبليغاتي به تمامي زبان‌هايي كه مسافران اين كشور با آن تكلم مي‌كنند، برگزاري انواع مسابقه سفرنامه‌نويسي و جشنواره و نمايشگاه‌هاي فصلي، ساخت فيلم‌هاي مستند از جاذبه‌هاي گردشگري، ايجاد تسهيلات در اعطاي بورس به دانشجوياني كه اين كشور، زبان آن يا موضوعات گردشگري آن را به‌عنوان رشته تحصيلي خويش انتخاب كرده‌اند، بسترسازي براي استانداردسازي قوانيني كه در حوزه گردشگري در اين كشور وضع مي‌شود، ايجاد دهكده‌هاي گردشگري، رونق زيرساختهاي گردشگري و سرمايه‌گذاري در ساخت هتل و انواع تاسيسات لازم در موضوع گردشگري، حمايت دولت از انجام هرگونه سرمايه‌گذاري در حوزه‌‌هاي سخت‌افزاري يا نرم‌افزاري در موضوع گردشگري، اجراي طرح‌هاي مشاركتي با ديگر كشورها در زمينه گردشگري و نهادينه كردن آموزش‌هاي لازم در استقبال از گردشگر و ده‌ها و ده‌ها اقدام ديگر.
شايد همه اين زيرساخت‌ها و بسترسازي‌ها بود كه توانست گردشگري اين كشور را در بدترين شرايط (شيوع ويروس آنفولانزاي پرندگان و وقوع چندين انفجار تروريستي و بروز ناآرامي‌هاي مربوط به انتشار كاريكاتورهاي اهانت‌آميز به پيامبر اسلام(ص) در سال 2006 و 2007) كه با ركود قابل‌ملاحظه‌اي روبه‌رو شده بود؛ نجات دهد.
اما درست در همين زمان بود كه وزير گردشگري ترکيه درحالي كه كشورش با ركود 6 درصدي جهانگردان خارجي مواجه شده بود، اعلام كرد كشورش در سال جديد ميلادي گام‌هاي بزرگي براي رکوردشکني برخواهد داشت.
ترکيه براي سال 2006 ميلادي رفت كه به استقبال 26 ميليون گردشگر خارجي برود اما اين پيش‌بيني‌ها موفق نبود اگرچه در شش‌ماهه اول همين سال حدود 19 ميليون گردشگر وارد اين كشور شدند.
 با اين‌وجود مسئولان همين وزارتخانه دامنه خواسته‌هاي خود را از ظرفيت‌هاي گردشگري كشورشان بازهم افزايش دادند و رقم 27 ميليون گردشگر را براي 2007 و 28 ميليون گردشگر را براي 2008 پيش‌بيني كردند و اين همه درحالي بود كه درآمد اين كشور از صنعت گردشگري در سال 2005 ميلادي 18 ميليارد و يک ميليون دلار و در سال 2006 اين مبلغ به 13 ميليارد و 700 ميليون دلار رسيد.
انتشار آمار مربوط به گردشگري تركيه و توفيق اين كشور در جذب جهانگردان درشرايطي صورت مي‌پذيرد كه تركيه در رده‌بندي داشتن اماکن تاريخي سازمان جهاني گردشگري از ايران، هفده پله پايين‌تر است، اما تعداد گردشگران آن به‌صورت ميانگين، سالانه 20 ميليون نفر و تعداد بازديدکنندگان خارجي از کشور ما طبق آمار غيررسمي سالانه 200 هزار نفر است.
در سال‌هاي اخير همانطور كه شمار گردشگران اروپايي در اين كشور افزايش مي‌يافت، گردشگران كشورهاي اسلامي و عرب‌زيان نيز دايم سفرهاي خود را به اين كشور افزايش داده‌اند تا آنجاكه بسياري از هتل‌هاي اين كشور در طول سال تقريبا از پيش رزرو مي‌شوند.
شايد اگر ما نيز به اندازه تركيه مي‌توانستيم از اين موضوع كه ايران مهد تمدن‌هاي كهن و ميزبان خوبي براي به‌نمايش گذاشتن آثار مربوط به اين تمدن‌ها در جغرافياي گسترده‌اي است_ كه امروز پاره‌هايي از آن را به دلايل سياسي در طول زمان از دست داده‌ايم؛ اما هنوز اين پهنه آن اندازه وسعت دارد و آن اندازه آثار را در خود جاي داده است_ بهره برداري كنيم و  بي‌شك اگر مديراني از نوع مديران گردشگري تركيه بر اين روند سياست‌گذاري مي‌كردند، امروز نفت تنها درصد اندكي از درآمد سالانه كشورمان را تشكيل مي‌داد.
 
زهرا حاج محمدي
 
برگرفته از سایت میراث خبر
 
 
 
 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1387ساعت 17:21  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

کمبود زيرساختهاي گردشگري ترکيه به‌دليل افزايش تعداد توريست

 

 

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گردشگري_ ميترا اسدنيا_ همزمان با افزايش سالانه توريست خارجي که براي گذراندن تعطيلات تابستاني به سواحل ترکيه سرازير مي‌شوند، ناظران هشدار دادند که زيرساختهاي کنوني ترکيه تکافوي نيازهاي اين تعداد توريست و کسب حداکثر درآمد اقتصادي حاصل از رشد اين بخش را ندارد.

بنابه گزارش پايگاه اطلاع‌رساني زمان وابسته به دولت ترکيه، مدير واحد تجارت استانبول "مراد يلسينتاس" ضمن ارائه گزارش ويژه‌اي درباره ادامه ساخت پروژه يک فرودگاه جديد در نزديکي تونيسير هشدار دارد که امکانات کنوني ترکيه قادر به جوابگويي به نيازفزاينده توريست‌هاي اين کشور نيست.
به‌گفته وي، خدمات گردشگري ترکيه بايد توسعه يابد به نحوي که قادر به تامين نياز گردشگران باشد. همچنين بايد شرايط مناسب بازاريابي نيز تامين شود.
وي يادآور شد که درحال حاضر درآمد سرانه حاصل از توريسم که از گردشگري در منطقه مديترانه ترکيه حاصل مي‌شود در حدود 829 دلار است اما ضروري است که اين رقم با افزايش تعداد توريست‌هاي خارجي همچنان افزايش يافته و به ميران 2000 دلار برسد و اين هدف محقق نمي‌شود مگر اينکه ترکيه تلاشهاي جدي براي گسترش زيرساختهاي گردشگري خود در منطقه بکاربرد.
طبق همين گزارش؛ انتظار مي رود تا سال 2020 بيش از 400 ميليون نفر از منطقه مديترانه ترکيه بازديد کنند اما ترکيه هنوز آماده پذيرايي از چنين حجم فزاينده‌اي از توريست نيست
 
برگرفته از سایت میراث خبر
 
 
 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1387ساعت 17:15  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 

" مناطق حفاظت شده ایران "

 

منطقه حفاظت شده كوير مركزي :

منطقه حفاظت شده كوير در 23/51 الي 04/53 طول شرقي و 17/34 الي 12/35 عرض شمالي و بين استانهاي تهران و قم ,اصفهان واقع شده است .مساحت آن درحدود 000, 250 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: درمنه , شيرخشت , گون , گرگ تيغ ,خنجك , افدرا , اشنان ,قيچ, اسفند, تاغ , پرند ,جارو , خارشتر , اسكنبيل , انواع گرامينه , ني ,سازو ,علف شور ,گز , جگن آتريپلكس.

پستانداران : كل و بز و قوچ و ميش , آهو, جبير , گورخر ,پلنگ , يوزپلنگ , كفتار ,روباه شني , شغال , گرگ , گربه وحشي :كاراكال , تشي , خرگوش , سمور سنگي.
پرندگان : انواع غازها,مرغابيها,حواصيلها, انواع گنجشك سانان, زنبورخوركها ,كبوترها, كلاغها, عقابها , درنا, فلامينگو, پرستو,كوكر,قمري ,توكا,هدهد, كلاغها , بلدرچين , تيهو,كبك و هوبره ,دال شاهين, بحري , دليجه,سارگپه , سنقر.
خزندگان : انواع مار, سوسمار , مارمولك و لاك پشت .منطقه حفاظت شده تندوره :

منطقه حفاظت شده تندوره در شمال خراسان در موقعيت 32/58 تا 48/58 طول شرقي و 15/37 الي 35/37 عرض شمالي واقع شده است .مساحت آن در حدود14000 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: ارس, كيكم ,شير خشت ,باريجه ,آنقوزه ,كندل , زيره سياه ,كتان وحشي ,جاشير , كلپوره ,آويشن, آنخ , ريش و انواع گرامينه .
پستانداران: قوچ اوريال , كل و بز, پلنگ خوك , انواع گربه وحشي ,شغال, گرگ , تشي, رودك , سمور سنگي, سنجاب زميني .
پرندگان : كبك , تيهو ,قرقاول ,كبوتر ,انواع پرندگان شكاري
خزندگان: 9گونه مار غير سمي ,4گونه نيمه سمي, 5 گونه سمي و 6 گونه سوسمار.


منطقه حفاظت شده مراكان :

منطقه حفاظت شده مراكان در استان آذربايجان غربي واقع شده و مساحت آن در حدود92715 هكتارميباشد.
پوشش گياهي: پوا , آگروپيرون ,گون ,چوبك ,كلاه ميرحسن ميخك ,انواع گلومينوز وهمچنين تعداد كمي درختچه از نوع تنگس ,شير خشت  گلابي وحشي .
پستانداران : كل و بز , قوچ و ميش ,پلنگ , گرگ و سياه گوش.


 

منطقه حفاظت شده تنگه صياد :

منطقه حفاظت شده تنگه صياد در استان چهارمحال و بختياري بين 05/32 الي 20/32 عرض شمالي و 55/50 الي 10/51 طول شرقي واقع شده است.مساحت آن در حدود21600هكتارمي باشد.
پوشش گياهي: انواع گندميان , گون, دم اسبيان ,كنگر ,ريواس, آويشن ,بابونه , شاه تره بارهنگ, رازيانه,خاكشير, كاسني, شيرين بيان , بادام كوهي , مو وحشي, انجير وآلبالوي كوهي .

پستانداران : كل و بز , قوچ و ميش , پلنگ , كفتار ,روباه , شغال ,گرگ , گربه وحشي .

پرندگان : كبك دري ,كبك, تيهو, باقرقره , عقاب , قرقي, سارگپه , دال شاهين .
خزندگان : انواع مارها و لاك پشت .


 

منطقه حفاظت شده البرز مركزي :

اين منطقه درمجاورت و شمال تهران بزرگ بين استانهاي مازندران و تهران و در محدوده شهرستانهاي تهران , شميرانات كرج , چالوس نوشهر و نور و بين 51 تا 36/51 طول شرقي و 45/35 تا 35/36 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن در حدود 390000 هكتار مي باشد.


منطقه حفاظت شده بهرام گور:

منطقه حفاظت شده بهرام گور در استان فارس و در موقعيت جغرافيايي 29 تا 43/29 عرض شمالي و21/54 تا 21/52 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 320000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: قيچ , درمنه , كلاه ميرحسن ,‌كاروان كش , اسپند , بادام وحشي و بنه.
جانوران : قوچ و ميش,كل و بز, گورخر, پلنگ ,‌جبير, هوبره و ‌بزمجه .

 


منطقه حفاظت شده گاندو(باهوكلات) :

منطقه حفاظت شده گاندو دراستان سيستان و بلوچستان و در 8 كيلومتري چابهاردر طول جغرافيايي 30/61 و عرض جغرافيايي 45/25 واقع شده است. مساحت آن در حدود 382430 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: شامل حرا ,‌چش , كنار و‌ كهور مي باشد.
جانوران : خانواده كلمبيده ,‌پليكان خاكستري و تمساح .منطقه حفاظت شده هرمدر :

منطقه حفاظت شده هرمددر استان فارس بين 15/27 تا 45/27 عرض شمالي و 42/54 تا 27/55 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 201625 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: سرو كوهي(ارس),زيتون , بنه (پسته وحشي), بادام وحشي , كهور,‌آكاسيا ,‌كنار, قيچ , گون , استبرق, درمنه و‌كلاه ميرحسن .
پستانداران: قوچ لارستان ,قوچ و ميش , كل و بز, پلنگ ,‌جبير ,‌گرگ,‌گراز ,‌شغال ,‌روباه , تشي,‌خرگوش و ‌گربه وحشي .
پرندگان : كبك, تيهو, هوبره , كوكر, نوعي كبوتر , قمري , جغد, بادخورك , هدهد, انواع عقابها ولاشخورها.
خزندگان : مارجعفري ,‌تير مار, مار شاخدار, يله مار, قمچه مار, مار پلنگي ,‌مارشتري و‌مار قطايي.


منطقه حفاظت شده تالاب هامون :


منطقه حفاظت شده تالاب هامون در استان سيستان و بلوچستان بين30/30 تا 31 عرض جغرافيايي و 61 تا 30/61 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن در حدود 4000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: گز, ني, لويي و جگن .
پستانداران: گربه وحشي و گرگ.
پرندگان : پليكان پا خاكستري و سفيد ,‌انواع اردكها,‌فلامينگو, درنا و انواع آبچليكها , گيلانشاه بال سفيد, عقاب , سارگپه و شاهين .
خزندگان : مارمولكها,‌سوسمارها و مارها.منطقه حفاظت شده كالمند :


منطقه حفاظت شده كالمند در حوزه شهرستان مهريز در استان يزد و در موقعيت جغرافيايي بين 35/31 تا 05/31 عرض شمالي و 14/55 تا 20/54 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 175000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: قيچ , اسكنبيل, درمنه شور , اشنان , تاغ , گون .
پستانداران : آهو, جبير , كل و بز , قوچ و ميش , پلنگ و يوزپلنگ.


منطقه حفاظت شده اشترانكوه :

منطقه حفاظت شده اشترانكوه در استان لرستان 28/33 تا 12/33 عرض شمالي و 25/49 تا 58/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 98250 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: گون, درمنه, چوبك , آويشن و كلاه مير حسن .
پستانداران: كل و بز , قوچ و ميش , خرس قهوه اي ,‌پلنگ , گربه جنگلي ,گرگ,‌شغال و روباه.


منطقه حفاظت شده انگوران :
منطقه حفاظت شده انگوران در استان زنجان بين 39 عرض شمالي و 45/47 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 9000 هكتار مي باشد.
پستانداران: قوچ وميش ارمني , كل وبز, خرس قهوه اي ,‌روباه و آهو.منطقه حفاظت شده دنا :
منطقه حفاظت شده دنا در استان كهكيلويه و بوير احمد بين09/51 تا36/31 عرض جغرافيايي و 61 تا 30/61 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن در حدود 4000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: گز, ني, لويي و جگن .
پستانداران: گربه وحشي و گرگ.
پرندگان : پليكان پا خاكستري و سفيد ,‌انواع اردكها,‌فلامينگو, درنا و انواع آبچليكها , گيلانشاه بال سفيد, عقاب , سارگپه و شاهين .
خزندگان : مارمولكها,‌سوسمارها و مارها.منطقه حفاظت شده حرا :
منطقه حفاظت شده حرا در تنگه خوران بين جزيره قشم و سواحل بندر خمير در محدوده استان هرمزگان بين37 تا 40/36 عرض شمالي و 52/55 تا 21/55 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 85686 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: حرا , آكاسيا , كهور و برخي گونه هاي جلبك قهوه اي .
پرندگان : اگرتها , حواصيلها , سليم ها, پرستوها , اردكها, مرگوس سينه سرخ , عقاب دم سفيد و سنقرتالابي .
خزندگان : لاك پشت سبز.منطقه حفاظت شده هفتاد قله :
منطقه حفاظت شده هفتاد قله در 25 كيلومتري شمال شرقي اراك و بين شهرستانهاي اراك , محلات و خمين در 55/33 تا 18/34 عرض شمالي و 57/49 تا 32/50 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 81125 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: كاسني, نعناع, شب بو, تنگرس, نسترن , لرك, فرفيون و اسپند .
پستانداران: كل و بز ,‌قوچ و ميش , پلنگ , كفتار, شغال, گرگ , گوركن, خرگوش , ‌تشي و‌ روباه .
پرندگان : كبك , تيهو, بلدرچين ,‌باقرقره , كبوتر چاهي , كبوتر كوهي , عقاب طلايي , سارگپه , هما, كركس ,‌دال ,‌شاهين , بحري , ليل , بوتيمار و حواصيل .
خزندگان : چند نوع افعي, مارآبي و لاك پشت .منطقه حفاظت شده بيجار :
منطقه حفاظت شده بيجار دراستان كردستان و در موقعيت 36 تا 73/36 عرض شمالي و 25/47 تا 53/47 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 3000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: درختچه بادام كوهي ,‌گون , درمنه , آويشن ,‌بابونه ,‌بومادران و‌كاكوتي.
پستانداران: قوچ و ميش ارمني , رودك , خارپشت و جرد ايراني .منطقه حفاظت شده ارسباران :
منطقه حفاظت شده ارسباران در استان آذربايجان شرقي بين50/38 تا 58/38 عرض شمالي و 50/46 تا 55/47 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 72460 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: بلوط,‌ممرز, كركو, افرا , سرخدار, ارس, انار وحشي, سياه تلو,‌زغال اخته , فوربها و گراسها .
پستانداران: كل و بز, خرس قهوه اي ,‌پلنگ , سياه گوش , روباه ,‌شغال ,‌گرگ , تشي, خرگوش و جربيل.
پرندگان : سياه خروس, قرقاول , عقاب طلايي , بحري , بالابان,‌دليجه و‌سارگپه .
خزندگان : لو‌س مار,‌گونه مار.


منطقه حفاظت شده سفيدكوه :
منطقه حفاظت شده سفيدكوه در استان لرستان بين18/48 تا 43/47 عرض طول شرقي و 49/33 تا 29/33 عرض شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 69500 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: بلوط ,‌ارژن, كيكم ,‌انجير وحشي, زالزالك ,‌آلبالوي وحشي,‌گلابي وحشي, بنه , گون ,‌درمنه, چوبك و آويشن.
پستانداران: كل و بز, قوچ و ميش ,‌خرس قهوه اي , پلنگ ,‌گراز و گرگ.منطقه حفاظت شده سبز كوه :
منطقه حفاظت شده سبز كوه در استان چهارمحال و بختياري بين27/31 تا 52/31 عرض شمالي و20/50 تا 09/51 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 60780 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: بلوط,‌گلخونك ,‌پسته وحشي, آلبالوي وحشي,‌ارس,‌بادام وحشي, ارژن , زالزالك ,‌گرامينه ,‌لگومينوز.
پستانداران: كل و بز,‌قوچ و ميش,‌پلنگ, خرس قهوه اي , خوك وحشي,‌تشي , خرگوش ,‌گرگ وشغال.
پرندگان : كبك دري, تيهوپرندگان شكاري .


منطقه حفاظت شده پرور :
منطقه حفاظت شده پرور در استان سمنان بين06/35 تا 53/35 عرض شمالي و 19/53 تا 47/53 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 4000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: ارس, مايمرز, بنه(پسته وحشي),آنقوزه, گون, باريجه,بلوط,‌راش,‌ممرز,‌گلابي,آويشن‌ و زرشك .
پستانداران: مرال,‌شوكا, پلنگ و يوزپلنگ وخرس قهوه اي.
پرندگان : كبك دري,‌هوبره و‌تيهو.


منطقه حفاظت شده ارژن :
منطقه حفاظت شده ارژن دراستان فارس بين30/29 عرض شمالي و 52 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 6900 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: ني, جگن,بوريا,كوشيا,‌درختان بلوط,‌بادام , زالزالك و داغداغان .
پستانداران: گربه وحشي و گرگ.
پرندگان : اردك سرسبز,‌خوتكا, نوك پهن,‌آنقوت ,‌گيلار,‌فيلوش,‌چنگر, يلوه آبي,‌حواصيلها , اگرتها,‌اكراس,‌اكراس سياه ,‌طاووسك,‌پليكان خاكستري , اردك مرمري ,اردك سرسفيد,‌عقاب شاهي ,‌اردك سرسفيد,‌فلامينگو,د‌رنا,كفچه نوك و‌ كاكايي سرسياه.


منطقه حفاظت شده جاجرود :
منطقه حفاظت شده جاجرود در استان تهران بين47/35 تا 31/35 عرض شمالي و 57/51 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 51650 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: خارشتر,گز, تاغ,اسكنبيل, كاروانكش, جغجغه,گون, درمنه, زالزالك , گوجه وحشي,‌زرشك وانجير .
پستانداران: كل وبز,‌قوچ و ميش,‌آهو,‌پلنگ ,‌خوك,‌كاراكال و‌سياه گوش.
پرندگان : كبك,تيهو,‌باقرقره و‌اردك سرسبز.


منطقه حفاظت شده بيستون :
منطقه حفاظت شده بيستون در استان كرمانشاه بين30/34 عرض شمالي و 50/46 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 50850 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: بلوط, آلبالو وحشي, زالزالك ,‌گلابي وحشي و بنه .
پستانداران: كل وبز, گرگ,‌پلنگ ‌وگوركن.منطقه حفاظت شده مند :
منطقه حفاظت شده مند در استان بوشهر بين5/27 تا 10/28 عرض شمالي و 15/51 تا 6/51 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 46400 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: حرا, گز و‌ كهور.
پرندگان : گيلانشاه خالدار و هوبره .


منطقه حفاظت شده حله :
منطقه حفاظت شده حله در استان بوشهر بين4/29 تا 17/29 عرض شمالي و 30/50 تا 15/55 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن در حدود42600 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: ني و نخل مرداب.
پرندگان : پليكان پا خاكستري ,اردك مرمري , گيلانشاه خالدار, درنا, انواع مرغابي سانان, اگرتها,‌حواصيلها,‌كاكاييها و پرستوهاي دريايي .


منطقه حفاظت شده قره خود :
منطقه حفاظت شده قره خود در شمال غربي استان خراسان بين31/37 تا 20/37 عرض شمالي و 40/56 تا 09/56 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 45000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: ارس , كركو, گوجه وحشي, زالزالك, گلابي, گردو,زبان گنجشك,‌زرشك , گون و درمنه .
پستانداران: قوچ ميش اوريال, كل و بز‌, پلنگ ,‌گرگ ,‌گراز,‌خرس قهوه اي,آهو, كفتار, روباه ,‌شغال,‌خرگوش,‌تشي, انواع گربه هاي وحشي,‌سمور و‌سنجاب .
پرندگان : كبك , تيهو,‌سياه سينه ,‌انواع كبوتر و‌ انواع پرندگان شكاري.منطقه حفاظت شده ليسار :
منطقه حفاظت شده ليسار در استانهاي گيلان و اردبيل بين57/37 تا 03/38 عرض جغرافيايي و 61 تا 30/61 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن در حدود 4000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: راش , ممرز,‌خرمالو,‌بلوط,‌تمشك , توسكا,‌آزاد و شمشاد.
پستانداران: شوكا,‌خرس قهوه اي ,‌گراز,‌خرگوش,‌مرال ,‌كل و بز.
پرندگان : قرقاول و كبك دري.


منطقه حفاظت شده لار:
منطقه حفاظت شده لار بين استانهاي تهران و مازندران و در موقعيت 54/35 عرض شمالي و 33/51 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 31000هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: باريجه , آويشن, شيرين بيان و شقايق وحشي.
پستانداران: كل وبز, قوچ و ميش البرز مركزي, خرس قهوه اي ,‌پلنگ , گرگ, روباه,‌گراز و گربه وحشي.
پرندگان : كبك ,عقاب, دليجه ,‌كبك دري و‌ سارگپه.
خزندگان : افعي دماوندي,افعي البرزي,‌مارمولك , بزمجه, لاك پشت وقورباغه .
آبزيان: ماهي قزل آلاي خال قرمز.


منطقه حفاظت شده جهان نما :
منطقه حفاظت شده جهانما دربين استان سمنان و استان مازندران بين42/36 عرض شمالي و 12/54 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 30600 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: جامعه سرخدار و ارس.
پستانداران: پلنگ ,‌مرال,‌خرس قهوه اي , گرگ و شوكا.


منطقه حفاظت شده ساريگل :
منطقه حفاظت شده ساريگل در 28 كيلومتري شهرستان اسفراين بين36/57 تا 47/57 طول شرقي و 55/36 تا 08/37 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن در حدود 28000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: كاسني‌چتريان , گرامينه , نعناعيان , روزاسه , لگومينوز,‌گاوزبانان ,‌پامچال,‌اسفنجيان ,ارس,‌كركو,‌سنجد,‌زرشك,‌بيد و گردو.
پستانداران: قوچ و ميش اوريال,‌كل و بز,‌پلنگ, گربه وحشي ,گرگ,‌سمور سنگي,‌روباه ,‌كفتار,‌شغال,‌گراز,‌خرگوش,‌تشي,‌خارپشت و سنجاب زميني.
پرندگان : كبك , تيهو,‌انواع كركو, بلدرچين ,‌دال , سنقر,‌بالابان ,‌شاهين , ليل و دليجه.
خزندگان : مارجعفري,‌افعي سياه ,‌كفچه مار خراساني , تيرمار, يله مار, آلوس و لوس مار.


منطقه حفاظت شده ورجين :

منطقه حفاظت شده ورجين در استان تهران بين48/35 تا 04/36 عرض شمالي و 32/51 تا 51/44 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 28000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: سرو كوهي,‌بادام وحشي,‌بنه (پسته وحشي),‌بوته هاي گون و باريجه.
پستانداران: كل و بز,قوچ و ميش, البرز مركزي و ‌روباه ( معمولي).


منطقه حفاظت شده گنو :
منطقه حفاظت شده گنو در استان هرمزگان بين18/27 تا 19/27 عرض شمالي و 18/56 تا 56/55 طول شمالي واقع شده است. مساحت آن در حدود 27500 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: آكاسيا, پرخ,‌گيشدر,استبرق,‌كنار,‌كهور, ژيمنوكارپوس,كيكم , بنه ,‌بادام و قيچ.
پستانداران: جبير,‌قوچ و ميش, بز, پازن,گرگ وكفتار.
پرندگان : كركس, تيهو و‌كبك.
آبزيان : نوعي ماهي آفاينوس گينوئيس.


منطقه حفاظت شده ناي بند :
منطقه حفاظت شده ناي بند در استان بوشهر بين13/27 تا 12/27 عرض شمالي و 34/52 تا 51/25 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 19500 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: كنار, كهور,‌استبرق,‌بادام كوهي, انجير معابد و حرا.
پستانداران: كل وبز,‌جبير,‌جيرفتي ,‌تيهو و ‌هوبره .
پرندگان : حواصيل خاكستري .منطقه حفاظت شده سرايي :
منطقه حفاظت شده سرايي در استان خراسان بين52/37 تا 41/37 عرض شمالي و 13/58 تا 51/57 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 17800 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: اورس ,‌زرشك,‌گون , گوجه وحشي,‌درمنه و‌ كلاه ميرحسن.
پستانداران: قوچ و ميش اوريال , كل و بز,‌پلنگ,‌گربه وحشي,‌گراز, گرگ,‌روباه , شعال ,‌كفتار,‌تشي و سمور.
پرندگان : تيهو, عقاب,‌باز, سارگپه ,‌كوركور,‌قرقي,‌دليجه, كركس,‌زرده پره ,‌چكاوك,‌باقرقره و سهره.


منطقه حفاظت شده سالوك :
منطقه حفاظت شده سالوك در استان خراسان بين15/37 تا 07/37 عرض شمالي و 17/57 تا 03/57 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 16000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: ارس,‌زرشك , افدرا,‌گوجه وحشي,‌درمنه ,‌گون و كلاه ميرحسن.
پستانداران: آهو, گرگ, قوچ وميش, كل وبز, پلنگ,‌كفتار, روباه ,‌خوك وحشي, شغال ,تشي, خرگوش, سمور, سنجاب زميني وگوركن .
پرندگان : كوكر,چكاوك, كبك,‌تيهو,‌باقرقره ,‌سسك و ‌جغد .


منطقه حفاظت شده لشگر در :
منطقه حفاظت شده لشگر در در استان همدان بين48/49 طول جغرافيايي و 17/34 عرض جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن در حدود 16000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: گون, كنگر,‌آويشن‌ , فرفيون ,‌بادام وحشي,‌نسترن وحشي, جو, گندم ,‌گردو و سيب.
پستانداران: قوچ و ميش,‌گراز, روباه و گرگ.


منطقه حفاظت شده دز:
منطقه حفاظت شده دز در استان خوزستان بين57/32 الي 36/31 عرض شمالي و 32/48 الي 10/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 10623 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: پده,گز, سريم, بنگله, علف مار و تمشك .
پستانداران: گوزن زرد, كفتار, گرگ و گراز.


منطقه حفاظت شده كرخه :
منطقه حفاظت شده كرخه در استان خوزستان بين40/31 عرض شمالي و 25/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود9427 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: گز, پده ,‌جاز و سريم.
پستانداران : گوزن زرد ايراني ,‌گرگ , روباه , گربه جنگلي , خدنگ ,‌شغال , كفتار , تشي ,‌شنگ ,‌گراز و انواع پرندگان و جوندگان.


منطقه حفاظت شده فارور :
منطقه حفاظت شده فاروردر استان هرمزگان بين20/26 الي 15/26 عرض شمالي و 33/54 الي 31/54 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود3620 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: آكاسيا , كهور و كنار .
پستانداران: جبير.
پرندگان : بلبل خرما, زرد پره سرزيتوني , چك چك و دليجه.


منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ :
منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ در استان ايلام بين30/33 الي 50/33 عرض شمالي و 15/46 الي 40/46 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 31267 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: بلوط , بنه, كيكم, زالزالك , بادام كوهي , داغداغان .
پستانداران: كل,‌بز, گراز,‌خرس قهوه اي , پلنگ,‌كفتار, تشي, گرگ, روباه, شغال .


منطقه حفاظت شده باشگل :
منطقه حفاظت شده باشگل در استان قزوين بين14/36 الي 3/36 عرض شمالي و 28/49 الي 43/49 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود26125 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: بروموس ها و گونها ,‌بومادران , كلاه ميرحسن و‌شيرين بيان .
پستانداران: گرگ,روباه معمولي,شغال, گراز, خرگوش و آهو.
پرندگان : كبك ,تيهو, كوكر, جغد و‌ بلدرچين .


منطقه حفاظت شده سرخ آباد :
منطقه حفاظت شده سرخ آباد در استان زنجان بين14/36 الي 3/36 عرض شمالي و 28/49 الي 43/49 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود116500 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: اورس ,گردو, بلوط,‌سياه تلو, بنه , زالزالك, گون , آويشن‌,‌درمنه و باريجه .
پستانداران: آهو, كل و بز‌, خوك وحشي‌ , كفتار‌, تشي و خرس قهوه اي.
پرندگان : كبك و كبك دري .
آبزيان: كپور‌,‌سيم ,‌اسپله.منطقه حفاظت شده بيدوييه :
منطقه حفاظت شده بيدوييه در استان كرمان بين35/56 طول شرقي و 15/30 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن در حدود 94375 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: درمنه , فرفيون , قيچ, گز, گون, بنه, بلوط, آلبالو وحشي‌ و ارژن .
پستانداران: آهو, كل وبز‌, قوچ و ميش‌, كاراكال و يوزپلنگ.
پرندگان : ‌دليجه , تيهو, جيرفتي و‌ هوبره.


منطقه حفاظت شده بافق :
منطقه حفاظت شده بافق در استان يزد بين45/31 الي 12/31 عرض شمالي و 40/55 الي 50/55 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 144375 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: سرو كوهي, كلاه ميرحسن, بادام كوهي,‌بنه ,‌قيچ,‌تاغ و چوبك .
پستانداران: كل و بز, قوچ وميش,‌آهو, جبير, گرگ و شغال.
پرندگان : هوبره ,‌زاغ بور, دليجه, سارگپه و تيهو.
خزندگان : كورمار و مارجعفري.


منطقه حفاظت شده ميانجنگل :
منطقه حفاظت شده ميانجنگل در استان فارس بين 14/29 الي 57/ 28عرض شمالي و 16/53 شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 57548 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: پسته وحشي,‌بادام كوهي,‌ارژن,‌كيكم, اورس و زالزالك .
پستانداران: كل و بز‌ , آهو, پلنگ, گرگ, گربه وحشي,‌قوچ و ميش.
پرندگان : بلدرچين‌ , كبك,‌تيهو و هوبره .


منطقه حفاظت شده كوه سرخ وخاييز :
منطقه حفاظت شده كوه سرخ و خاييز در استان كهكيلويه و بويراحمد بين25/30 الي 42/30 عرض شمالي و 22/50 الي 39/50 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 59000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: بلوط,بادام كوهي,‌بنه, ارژن,‌كنار,زالزالك, سرو كوهي,‌آلبالو وحشي,‌گون,‌كنگر, شيرين بيان, كاسني و‌آتريپلكس .
پستانداران: كل و بز, قوچ و ميش, كفتار, روباه و گرگ.
پرندگان : كركس, دليجه, جغد,‌سبز قبا,‌شاهين و بلبل .
خزندگان : افعي جعفري, افعي شاخدار و انواع مارمولك ,‌سوسمار و سمندرمعمولي.


منطقه حفاظت شده تالاب پريشان :
منطقه حفاظت شده تالاب پريشان در استان فارس بين48/51 طول شرقي و 31/29 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن در حدود 4700 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: ني, لويي, تيزك آبي, خارشتر, يونجه زرد, پنيرك و جگن .
پرندگان : انواع حواصيل, اگرتها, غازها,‌قوها, ‌كشيم ها ,چنگرها ,‌پليكان پا خاكستري,‌اكراس سياه , گاوچرانك, اردك سرسري و ‌كفچه نوك‌ .
آبزيان: شانه, زردك,‌سرخو و مارماهي.منطقه حفاظت شده خورخوران :
منطقه حفاظت شده خورخوران در استان هرمزگان بين45/26 عرض جغرافيايي و40/55 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن در حدود 100000 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: گز, ني, لويي و جگن .
پستانداران: گربه وحشي و گرگ.
پرندگان : ‌مرغابي ها ,اگرتها,‌مرغابي ها, سليم خرچنگ خور, پرستوي دريايي, حواصيل هندي ,عقاب دم سفيد وحو‌اصيل بزرگ .
خزندگان : لاك پشت ‌سبز.


منطقه حفاظت شده سياه كشيم :
منطقه حفاظت شده سياه كشيم در استان گيلان بين17/49 تا 25/49 طول شرقي و 22/37 تا 27/37 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن در حدود 4500 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: ني, سه كوله خيز, آزولا و ‌سيم واش .
پرندگان : چنگر طاووسك .

برگرفته از آدرس :  http://damghanhunter.blogfa.com/post-124.aspx

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1387ساعت 15:13  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

مناطق حفاظت شده در ایران

  

پارک ملی

مناطق طبیعی به نسبت وسیع و دارای ویژگی خاص و اهمیت ملی به لحاظ زمین شناسی، بوم شناسی، جغرافیای زیستی و چشم انداز، با هدفهای حفظ وضعیت زیستی و طبیعی، بهبود جمعیت گونه های جانوری و رویشگاه های گیاهی و همچنین بهره برداری تفرجی به عنوان پارک ملی انتخاب می شوند. پارکهای ملی محل مناسبی برای فعالیت های آموزشی، پژوهشی و گردشگری در طبیعت به شمار می آیند. به منظور حفاظت بنیادی از تنوع زیستی، ذخایر ژنتیکی، یکپارچگی اکولوژیک و چشم اندازها، فعالیت های مرتبط با بهره برداری های مصرفی و مسکونی در این مناطق مجاز نیست. به همین دلیل برای پارکهای ملی پشتوانه قانونی حفاظتی مستحکم تری نسبت به سایر مناطق حفاظت شده پیش بینی شده است.

1- دریاچه ارومیه (ذخیره گاه زیستکره – تالاب بین المللی) – آذربایجان غربی
2- کویر - سمنان
3- گلستان – گلستان
4- توران - سمنان
5- بختگان - فارس
6- بوجاق - گیلان
7- خبر - کرمان
8- بمو - فارس
9- خجیر - تهران
10- سرخه حصار - تهران
11- تندوره – خراسان رضوی
12- کلاه قاضی - اصفهان
13- لار - تهران
14- تنگ صیاد – چهار محال و بختیاری
15- سالوک – خراسان شمالی
16- ساریگل – خراسان شمالی
17- نایبند - بوشهر
18- پابند - مازندران
19- کیاسر – مازندران 

اثر طبیعی ملی

پدیده ها یا مجموعه های گیاهی و جانوری به نسبت کوچک، جالب، کم نظیر، استثنایی، غیر متعارف و غیر قابل جایگزین که دارای ارزشهای حفاظتی، علمی و تاریخی یا طبیعی باشند، با هدف حفظ و حراست به عنوان اثر طبیعی ملی انتخاب می شوند. اقدامات حفاظتی در مورد این پدیده ها، باید تضمین کننده پایداری بهره برداری غیر مصرفی از آنها در طول زمان باشد.

1- خشکه داران - مازندران
2- دهلران - ایلام
3- سوسن سفید - گیلان
4- لاله واژگون - چهار محال و بختیاری
5- سرو هرزویل - گیلان
6- غار سهولان - آذربایجان غربی
7- غار قوری قلعه - کرمانشاه
8- چشمه گل فشان پیرگل – سیستان و بلوچستان
9- علم کوه - مازندران
10- غار یخکان - اردبیل
11- قله دماوند - مازندران
12- قله سبلان - اردبیل
13- قله تفتان - سیستان و بلوچستان
14- گنبد های نمکی خرسین - هرمز گان
15- سرو ابرکوه - یزد
16- سرو سیرچ - کرمان
17- فسیل مراغه -
18- غار ماهی کور -
19- غار چال نخجیر - 

پناهگاه حیات وحش

محدوده ها یا زیستگاههای طبیعی نمونه برای جانوران وحشی که به منظور حمایت از جمعیت گونه های جانوری و افزایش سطح کیفیت آنها، انتخاب می شوند. کمترین وسعت پناهگاههای حیات وحش باید به حدی باشد که ضمن رفع نیاز گونه های جانوری، پیوستگی و ارتباط متقابل واحدهای آنها را نیز تضمین کند. این مناطق، محیط های مناسبی برای فعالیت های آموزشی و پژ وهشی به ویژه در ارتباط با جانوران وحشی به شمار می آیند. بهره برداری مصرفی و سازگار و همچنین فعالیت های گردشکری کنترل شده در پناهگاه ها مجاز است.

1- میانکاله (ذخیره گاه زیستکره – تالاب بین المللی) - مازندران
2- توران (ذخیره گاه زیستکره) - سمنان
3- شادگان(تالاب بین المللی) - خوزستان
4- بختگان (تالاب بین المللی) - فارس
5- شیدور (تالاب بین المللی) - هرمزگان
6- سلکه (تالاب بین المللی) - گیلان
7- امیرکلایه (تالاب بین المللی) - گیلان
8- سرخانکل (تالاب بین المللی) - گیلان
9- خوش ییلاق - سمنان
10- کلاه قاضی - اصفهان
11- فریدونکنار - مازندران
12- کیامکی – آذربایجان شرقی
13- قمیشلو - اصفهان
14- موته - اصفهان
15- روچون - کرمان
16- دز - خوزستان
17- کرخه - خوزستان
18- دشت ناز - مازندران
19- دودانگه - مازندران
20- میاندشت – خراسان شمالی
21- سمسکنده - مازندران
22- مهروئیه - کرمان
23- انگوران - زنجان
24- بیستون - کرمانشاه
25- لوندویل - گیلان
26- خارکو - هرمزگان
27- نایبندان - یزد
28- بوروئیه - یزد
29- حیدری – خراسان رضوی
30- جاسب - مرکزی
31- دره انجیر و نی باز - یزد
32- راسبند - مرکزی
33- شیر احمد – خراسان رضوی
34- چوکام -


منطقه حفاظت شده

اراضی به نسبت وسیع با ارزش حفاظتی زیاد که با هدف حفظ و احیای رویشگاه های گیاهی و رویشگاه های گیاهی و زیستگاه های جانوری انتخاب می شوند. مناطق حفاظت شده، محیطهای مناسبی برای اجرای برنامه های آموزشی و پژوهش های زیست محیطی به شمار می آیند. انجام فعالیتهای گردشگری و بهره برداری مصرفی و اقتصادی متناسب با نواحی هر منطقه و براساس طرح جامع مدیریت مناطق، مجاز است.

1- حرا (ذخیره گاه زیستکره – تالاب بین المللی) – هرمز گان
2- ارژن و پریشان (ذخیره گاه زیستکره – تالاب بین المللی) - فارس
3- ارسباران (ذخیره گاه زیستکره) - آذربایجان شرقی
4- توران (ذخیره گاه زیستکره) - سمنان
5- کویر (ذخیره گاه زیستکره) - سمنان
6- گنو (ذخیره گاه زیستکره) - هرمز گان
7- هامون (تالاب بین المللی) - سیستان و بلوچستان
8- گاندو (تالاب بین المللی) - سیستان و بلوچستان
9- سیاه کشیم (تالاب بین المللی) - گیلان
10- حله - بوشهر
11- البرز مرکزی – مازندران و تهران
12- کالمند - یزد
13- دنا – کهگیلوئیه و بویر احمد
14- مراکان - آذربایجان غربی
15- جهان نما - گلستان
16- دز - خوزستان
17- کرخه - خوزستان
18- کوه بافق - یزد
19- اشترانکوه - لرستان
20- بیدوئیه - کرمان
21- هفتاد قله - مرکزی
22- سبز کوه - چهار محال و بختیاری
23- هرمد - هرمزگان
24- ورجین - تهران
25- بهرام گور - فارس
26- سرانی – خراسان شمالی
27- ساریگل - خراسان شمالی
28- سالوک - خراسان شمالی
29- پرور - سمنان
30- تندوره – خراسان رضوی
31- انگوران - زنجان
32- مند - بوشهر
33- قرخود - خراسان شمالی
34- جاجرود - تهران
35- باغ شادی - یزد
36- کوه خیز و سرخ - کهگیلوئیه و بویر احمد
37- میان جنگل - فارس
38- سرخ آباد - زنجان
39- بیجار -کردستان
40- سفید کوه - لرستان
41- بیستون - کرمانشاه
42- لیسار - اردبیل
43- تنگ صیاد - چهار محال و بختیاری
44- جزایر فارور – هرمز گان
45- باشگل - قزوین
46- لشگردر - همدان
47- مانشت و قلارنگ - ایلام
48- بلس کوه - مازندران
49- چهار باغ - مازندران
50- واز - مازندران
51- هراز - مازندران
52- آبشار شیرگاه - مازندران
53- خیبوس - مازندران
54- شش رودبار - مازندران
55- اساس - مازندران
56- هزار جریب - مازندران
57- بولا - مازندران
58- گشت رودخان و سیاه مزگی - گیلان
59- سیاه رود رودبار - گیلان
60- سرولات و جواهر دشت - گیلان
61- لوه - گلستان
62- زاو - گلستان
63- سیاه کوه - یزد
64- باغ کشمیر- خراسان رضوی
65- ارس سیستان - خراسان رضوی
66- شیمبار – خوزستان
67- شالو و مونگشت - خوزستان
68- هفت شهیدان - خوزستان
69- میر آباد - آذربایجان غربی
70- بیرک - سیستان و بلوچستان
71- پوزک - سیستان و بلوچستان
72- شیله - سیستان و بلوچستان
73- هلن - چهار محال و بختیاری
74- بوجاق -
75- سولک - کهگیلوئیه و بویر احمد
76- کوه خامین - کهگیلوئیه و بویر احمد
77- دیل - کهگیلوئیه و بویر احمد
78- دنای شرقی - کهگیلوئیه و بویر احمد
79- حرای گابریک، جاسک شرقی و غربی - هرمز گان
80- حرای رود گز - هرمز گان
81- حرای تیاب و میناب - هرمز گان
82- حرای خوران - هرمز گان
83- سراج - هرمز گان
84- کبیر کوه - ایلام
85- دینار کوه - ایلام
86- ماله گاله - فارس
87- نتگ بستانک - فارس
88- آبشار مارگون - فارس
89- بوزین و مرخیل - کرمانشاه
90- قلاجه - کرمانشاه
91- آق داغ - اردبیل
92- خانگرمز - همدان
93- الوند – مرکزی

برگرفته از سایت طرح سرزمین

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1387ساعت 15:7  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 

عاروس-زومه‌های گيلان

 

مقدمه:
افسانه‌ها و باورداشت‌های پيشينيان، نوع نگرش آن‌ها را نسبت به محيط پيرامون‌شان نشان می‌دهد. اين باورداشت‌ها نه تنها محيط جاندار بلکه محيط بی‌جان را نيز دربر می‌گيرد. باورداشت‌های مردم اين سامان نسبت به پديده‌های ناشی از سازوکارهای زمين‌شناسی و فرسايش موثر در ايجاد اشکال زمين کم نمی‌باشد. در جای‌جای اين سرزمين می‌توان به آن‌ها برخورد نمود.
در محيط جلگه‌ای اين مسئله به علت از بين رفتن محيط‌های طبيعی و حتا روستايی و تغييرات شديد در وضع محيط زيست طبيعی وفرهنگی آن‌ها، بسيار کم‌رنگ شده است.


اما در مناطق کوهستانی هنوز هم می‌توان اين باورداشت‌ها را که در حال از بين رفتن است، مشاهده نمود. همچون: منبرسنگ و شمشيربَزِه سنگ در مسير کشکو به لاکتراشان در تنکابن (مشايخی،1380)، چِل پله (در جاده اشکور)، غازگُوابَر در روستای چوشل و غارِ جاران در شاجانِ ديلمان و... در اين نوشتار سعی در معرفی گونه‌ای از اين باورداشت‌ها نسبت به پديده‌های حاصل از فرسايش شده که هر دو اثر از جاذبه های گردشگری در مناطق خود می‌باشند.


الف) آروس-زومه‌ی اِشکور
برای رسيدن به اين آروس-زومه، بايد از مسير زير عبور نمود:
کلاچای، رحيم‌آباد، جاده اشکورات (سفيدآب)، تُولِ لات، سَجيران، گرمابدشت، دوراهی زياز، جاده سمت چپ، کوه آروس-زومه، عبور از تونل بر بالای قله‌ی آروس-زومه.


 


توضيح تصوير: در تصوير راست، دره‌ی پولؤرود و در انتها کوه آروس-زومه با فلش مشخص گرديده. در عکس چپ هم نمايی از اين کوه از روستای ليما ديده می‌شود.


کوه آروس-زومه به ارتفاع 1372متر از سازندهای آهک توده‌ای خاکستری و کرم رنگ دوره‌ی ژوراسيک تشکيل شده و در محل التقای دو رودخانه چاک‌رود و پُلرود [پولؤرود] در جنوب روستاهای گرمابدشت و زياز واقع شده است. اين کوه کاملاً صخره ای، با عظمت خيره کننده از جاذبه‌های ويژه‌ی گردشگریِ منطقه اشکور می‌باشد. در طول زمان، بدنه‌ی سنگی اين کوه در اثر فرسايش فيزيکی چهره‌ای خشن يافته است و در اطراف قله‌ کوه، تيغه‌ها و ستون‌های سنگی به وجود آمده است. در اين ميان دو ستون سنگی بر پوزه‌ی سنگی کوه به‌طور زيبا و باشکوهی در کنار همديگر قرار گرفته‌اند که در بين مردم به آروس-زومه [عروس و داماد] معروف است. طبق باورداشت‌ها و روايت رايج در منطقه‌ی اشکور، پسر و دختری که به هم علاقه داشتند بدون اجازه‌ی والدين‌شان با يک‌ديگر از محل سکونت خود فرار نموده و مورد نفرين پدر و مادرشان قرار گرفته، در آن محل به سنگ مبدل گشتند.
«اشکوريان معتقدند که اَروس و زومه مورد اشاره اين‌گونه نفرين شده‌اند: ((الهی سی‌پرده گيشه سيابن ببين))». (يگانه چالکی،1381) اين آروس و زومه در نوع خود شناخته‌شده‌ترين در گيلان به شمار می‌روند. اما نگارندگان در سفرهايی به مناطق کوهستانی شرق گيلان، آروس و زومه‌ی ديگری را نيز مشاهده نموده‌اند.


 


توضيح تصوير: نمای نزدیک شده از دو صخره‌ی معروف به آروس-زومه.

 


توضيح تضوير: سمت راست، پرتگاه سنگی کوه شاه‌نشين. در این عکس آروس-زومه با پيکان نشان داده شده است. عکس سمت چپ هم نمايی نزديک‌تر از آروس-زومه‌ی ديلمان است.

ب) آروس-زومه‌ی ديلمان
بهترين مسير دسترسی: سياهکل، جاده ديلمان، توتکی، بالارود، لونَیْ، خشک ِ آب، لاری‌خؤنی، اسپيلی، به سمت چپ جاده اسپيلی-پيرکوه، دوراهی کوه‌پس، کوه‌پس، نياول، به طرف قله‌ی سيّدسرا، سيدسرا، به طرف شيرچاک، کوه شاه‌نشين در مرز دو حوضه‌ی رودخانه‌ی چاک‌رود و شلمان‌رود. در شمال کوه سيدسرا (سراهای گالش‌های سيدسرا) در سرشاخه‌های رودخانه‌ی شلمان‌رود، در يالی که از کوه شاه‌نشين در جهت جنوب شرقی-شمال غربی به طرف دره‌ی شلمان‌رود امتداد يافته است، پرتگاه صخره‌ای از سنگ‌های آتشفشانی و آذرآواری وجود دارد که در اثر فرسايش در اين پرتگاه سنگی، دو سنگ به شکل بسيار زيبايی در کنار هم به شکل دو ستون سنگی مخروطی به وجود آمده‌اند که شباهت به دو انسان در کنار هم ايستاده دارند. اين دو سنگ در ميان گالش‌های سيدسرا به آروس-زومه معروف‌اند.

منابع :
1-مشايخی، حبيب ا...، نگاهی همه‌سويه به تنکابن، انجمن آثار و مناظر فرهنگی، تهران، 1380
2-يگانه چالکی، حسن، جغرافياي تاريخی اشکور- نگاهی گذرا به جواهردشت، تابان ، 1381
3-سازمان جغرافيايي نيروهای مسلح،1383، نقشه های توپوگرافی 1:50000 ، ملکوت IV6063
4-سازمان زمين شناسی ، نقشه زمين شناسی 100000 جواهرده.

نويسندگان:
نیما فرید مجتهدی
Nima_mojtahedi[at]yahoo.com
طالب قاسمی وسمه‌جانی
Aqvassmejani[at]yahoo.com

 


توضيح تصوير: نمايی نزديک از آروس-زومه‌ی ديلمان.

 


آروس-زومه‌ی اشکور

برگرفته از آدرس :  http://www.varg.ir/archives/2007/10/-.php

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1387ساعت 14:32  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

ویشه سوک(قرقاول)

قرقاول یا به گویش تالشی "ویشه سوک" با نام علمي  Phasianus Colchicusاز جمله پرندگان ميباشد .

قرقاول پرنده‌اي بسيار زيبا و جالب است كه بواسطه داشتن دم بلند و راه رفتن باشكوهش از ساير ماكيان متمايز مي‌شود. این پرنده رنگین بال در بیشتر جنگلهای شمال کشور زیست می کند . قرقاولهای ایران همه از یک گونه اند ولی با توجه به پراکندگی جغرافیایی و تفاوت های ظاهری  شامل چهار زير گونه زیر هستند :

 

قرقاولهاي تالش از آستارا تا چالوس 

منطقه ارسباران و دشت مغان 

قرقاولهاي گلستان از حدود بابل تا پارك گلستان 

قرقاولهاي سرخس در جنگلهاي مرزي سرخس (هريرود)

 

جنس نرو ماده اين پرنده كاملا با هم تفاوت دارندو رنگ پر آنها برحسب زيرگونه جنس و سن تغيير مي كند . نرها ي بالغ پروبال رنگين و پر زرق و برق و دمي دراز تر و سر و گردن آنها به رنگ سبز تيره براق است . در قرقاولهاي ماده رنگ پرها نخودي تيره با لكه هاي قهوه اي زياد به رنگ محيط اطراف است كه باعث مي شود در دوران طولاني خوابيدن روي تخمها و زمان پرورش جوجه ها از ديد دشمنان پنهان بماند . 

در جنس نر سروگردن غالبا به قرقاولهاي نابالغ از لحاظ دم شبيه به كبك و داراي دمهاي كوتاه هستند و از اين لحاظ بايستي آنها را با كبكها حتي زماني كه همراه قرقاولهاي بالغ ديده ميشوند تشخيص داد . 

قرقاولهاي نر صدايي شبيه به كور - كور دارند و غالبا به هنگام هيجان و تحريك سروصداي زيادي در زيستگاه خويش ايجاد و با بال زدنهاي متعدد و پرشهاي ناگهاني جلب نظر مي كنند . قرقاول پرندهاي بسيار تيز پرواز است و با حالتي خاص به هنگام نشست و برخاست توجه انسان را بخود جلب مي كند .در كشور هايي كه داراي پوشش جنگلي پراكنده اي هستند در حاشيه جنگلهاي در اراضي مردابي  ني زارها و بوته زارها و گاهي در ياغهاي بزرگ اين پرنده را مي توان ديد . در اراضي زراعي نيز اين پرنده به چرا و تغذيه مي پردازد . تمامي قرقاولهاي بومي جنوب غربي آسيا از گروه قرقاولهاي گردن سياه هستند كه پرهاي گردن آنها به رنگ ارغواني تيره و داراي قدي كوتاه و فاقد طوق گردني هستند و رنگ عمومي پرهاي آنها خرمايي روشن است. قرقاولهاي شمال ايران بسيار رنگارنگ هستند. نرها ۷۵ تا ۷۸ سانتيمتر و ماده ها ۵۳ تا ۶۲ سانتيمتر طول دارند . سر پرنده نر به رنگ سبز سير براق و پوست برهنه دور چشمش قرمز روشن است و گوشپرهاي كوچكي دارند .           و معمولا طوق گردني سفيد دارند . اين پرنده در هنگام خطر پرواز نمي كند بلكه به سرعت مي دود و پنهان ميشود پروازش سريع و آغازش پر سرو صدااست و معمولادر ارتفاع كم و به مدت كوتاه پرواز ميكند .


زيستگاه اين پرنده در جنگلهاي مرطوب، بوته‌زارهاي تمشك و درختان پهن‌برگ يا خزان‌كننده بوده كه در زير بوته‌هاي آنها آشيانه مي‌كند.  و انواع بالغ از برگهای درختان، حشرات ،تمشك ، دانه‌ها و ميوههاي جنگلي تغذيه میکنند و افزايش و كاهش ميوه‌هاي جنگلي و حشرات در جمعيت اين پرنده موثر است.
این پرنده یکی از عجیب‌ترین پرندگان جهان است. در 2 یا3 هفته اول زندگی یک جفت پنجه روی هر بال این پرنده وجود دارد. قرقاولها روی درختان زندگی می‌کنند. پس از خوردن یک غذای کامل، وزن آنها آنقدر سنگین می‌شود، که پرواز برایشان بسیار دشوار می‌شود.
اين پرنده سالانه ۱۲تخم در اواسط ارديبهشت ماه بجا مي‌گذارد و مدت نشستن روي تخمها نيز حدود ۲۰روز است. سرماي شديد، تغذيه، آتش سوزي و تداخل زيستگاه با زيستگاههاي جمهوري آذربايجان عواملي هستند كه گاهي كاهش و گاهي افزايش جمعيت قرقاول‌ها در منطقه را باعث مي‌شوند . "قرقاول" از طرف سازمان حفاظت از محيط زيست كشور و يونسكو حفاظت شده اعلام شده و شكار آن ممنوع مي‌باشد.

 

 

ویشه سوک

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1387ساعت 13:59  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

تمدن دیلمان

 

 

سيماي طبيعت آن زيبا ، با موقعيت سوق الجيشي و نيز مهد حكومت سلسله آل بويه بود . آثار به جاي مانده دوره برنز و آهن در تمام اين ناحيه پراكنده است. در اين حفريات آثار زيادي از جنس مفرغ ، سفال ، اشياي زينتي و ظروف شيشه اي كشف شد و نتايج اين كاوش ها در كتاب  چهار جلدي ديلمان ، به زبان انگليسي و ژاپني در سال هاي 1965 تا 1971 توسط دانشگاه توكيو منتشر گرديد.
 

از مهم ترين اين آثار كه توجه بسياري را برانگيخت آثار و ظروف شيشه اي مربوط به عصر پارت و ساساني است. كاوشگران ژاپني معتقدند كشف اين آثار مؤيد اين نكته است كه زادگاه اشيايي كه در ژاپن كشف شده اند فلات ايران بوده است.

"فوكايي " ارتباطات فرهنگي و مبادلات بازرگاني بين ژاپن و ايران در عصر پارت و ساساني را مطرح كرده و معتقد است بسياري از پياله هاي شيشه اي مدور كه در گيلان يافت شده ، پاسخگوي سؤالاتي چون محل ساخت پياله ي شيشه اي آرامگاه امپراتور آنكان و مشابه ديگر اشياي مهم مكشوفه در ژاپن نيز هست؛ مثل تكه هاي پياله ي شيشه اي ، تراش برجسته كه سال 1953 در جزيره " اكينوشيما " يافت.  شد يا پياله اي شيشه اي با تراش هاي مدور كه در سال 1963 م از مقابر كاشيوا بارا در نارا ( قرن 5 ميلادي ) به دست آمده است.

در سال 1340 هيأتي به سرپرستي محسن مقدم ، سال 1344 و سال هاي بعد به سرپرستي علي حاكمي ، سال 1353 به سرپرستي سيد محمود موسوي و سال 5-1374 به سرپرستي رضا صدر كبير در گيلان حفاري نمودند و آثار ارزشمندي را از خاك به دل موزه ها سپردند.

 برگرفته از وبلاگ گیلان من

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1387ساعت 13:49  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

" موزه میراث روستایی گیلان "

 

موزه میراث روستایی گیلان اولین اکو موزه ای است که در رابطه با معرفی تاریخچه و نوع فرهنگ و زندگی مردم در فضای باز ایجاد شده است . در این موزه معیشت ، کار ، مسکن ، صنایع دستی و انواع فضاهایی که در یک حوزه خانوادگی وجود دارد بازسازی و به نمایش در آمده است.

این موزه در زمینی به مساحت حدود 260 هکتار در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر 18 جاده رشت – تهران در دست اجراست.
فاز مطالعات مقدماتی آن از اوایل سال 1381 آغاز گردید. در اردیبهشت 1384 اولین کارگاه این طرح (حوزه فرهنگی و معماری جلگه شرق سپید رود) راه‌اندازی شد.

 

برپایه مطالعات مردم شناسی و معماری 9 حوزه فرهنگی و معماری در گیلان شناسایی و برای هر یک از آنها مکان ویژه ای در محل موزه در نظر گرفته شده است.
تاکنون 6 مجموعه مسکونی شامل 27 سازه مربوط به حوزه فرهنگی و معماری جلگه شرق سپیدرود و 4 مجموعه مسکونی شامل 14 سازه مربوط به حوزه فرهنگی و معماری جلگه مرکزی گیلان در محل موزه بازسازی شده است.
مجموعه های دیگری نیز به تدریج راه اندازی خواهند شد.
در سایت موزه 2 مجموعه مهمانپذیر با بهره گیری از معماری روستایی گیلان نیز طراحی شده است.

در طراحی سایت محل های جداگانه برای نمایش ها و بازی های سنتی ، پرورش گیاهان دارویی و درختان بومی، بازار روز، کارگاه صنایع دستی، مزارع برنج و باغات چای، معماری روستایی ملل، پارک بازی کودکان، چایخانه ها و رستوران های سنتی، اردوگاه تفریحی و پژوهشکده معماری و مردم شناسی در نظر گرفته شده است.

معماری روستایی
معماری روستایی گیلان به دلیل تنوع اقلیمی (ییلاقی،کوهپایه ای، جنگلی، جلگه ای) رنگارنگی فرهنگی و همزیستی اقوام گوناگون (گیلک، تالش، ترک، گالش، کرد) جلوه های متنوع ، هریک هماهنگ با طبیعت مناطق و نیازهای ساکنان آن، دارد. شناسایی و شناساندن دانش نانوشته و رمز و رازهای ناگفته انواع این معماری نشان خواهد داد که ساکنان روستاهای گیلان در طول تاریخ چگونه اهل سرزمین خود بوده اند.نمایشگاه معماری
بی تردید بازسازی 27 سازه مربوط به حوزه فرهنگی و معماری جلگه شرق سفید رود و 14 سازه مربوط به حوزه فرهنگی و معماری جلگه مرکزی، خود نمایشگاهی باشکوه زنده و چشم نواز است. با این همه برای نشان دادن دستاوردهای این پروژه بزرگ ملی که در نوع خود در برای اولین بار در خاورمیانه به اجرا در آمده است، به مناسبتهای مختلف نمایشگاهی از عکس ها و نقشه های معماری سازه های روستایی گیلان در محل موزه برگزار می گردد. در این نمایشگاه ویژگی خانه ها و دیگر سازه های منتخب، روش واچینی، حمل و نقل اجزای ابنیه و مراحل دوباره چینی آنها به نمایش گذاشته می شود.مردم شناسی
درباره هر یک از مجموعه های مسکونی منتخب، پژوهش های گسترده ی مردم شناسی توسط گروه تحقیقات مردم شناسی موزه انجام می شود. در این پژوهش ها: شیوه زندگی، آداب و سنن هر یک از حوزه های فرهنگی گیلان، کاربری بخش های گوناگون هر بنا، ابزار و اثاثیه و دیگر ملزومات زندگی روستایی، روش سنتی زراعت، باغداری، پرورش دام، طیور، نوغانداری و .... به دقت ثبت و ضبط می شوند.
سعی شده است تا در فضای خانه ها و محوطه ها، گوشه هایی از این فرهنگ رنگارنگ و غنی به نمایش گذاشته شود.سفره گیلانی
سفره گیلانی، هماهنگ با طبیعت آن، سرسبز، متنوع و انباشته از طبیعتی محصولات کشاورزی، فراورده های دامی و ... است. برنج غذای اصلی گیلانیان است، اما در کنار آن انواع سبزی، تخم مرغ، لبنیات، گوشت پرندگان شکاری، انواع ماهیان رودخانه ای و دریایی و ... سفره گیلانی را پربار می کند.
نان نیز اگر چه غذای دوم مردم گیلان است، در مناطق مختلف با ترکیبات گوناگونی از قبیل: آرد گندم، آرد برنج، تخم مرغ، کدو، شیر، شکر و دیگر افزودنی های طبیعی، گونه های فراوان دارد.
عرضه برخی غذا ها و تنقلات خاص گیلان جز برنامه های موزه است.اشیا و آثار
کارشناسان موزه، از آغاز تا کنون، تعداد قابل توجهی از ابزار کشاورزی، تزیینات خانه ها و دیگر وسائل مورد استفاده روستاییان را جمع آوری کرده اند. نمایش این اشیا که بسیاری از آنها را اهالی روستاها به موزه اهدا کرده اند، بازدید کنندگان را با جلوه های گوناگونی از هنر و زندگی روستایی آشنا میکند.پوشاک

پوشاک روستاییان گیلان در عین تنوع گونه ها، غالبا رنگ های شاد، چشم نواز و هماهنگ با طبیعت زیبای این منطقه دارد. پوشاک مردان و زنان روستایی هم شاد است، هم راحت و مناسب برای انجام انواع فعالیت و هم در عین حال پوشش کامل و متناسب با اعتقادات مذهبی مردم گیلان.نمایشها و بازی ها

گروه تحقیقات مردم شناسی موزه، نمایش ها و بازی های خاص یا بومی شده گیلان را طی پژوهش های مفصل جمع آوری و ثبت کرده اند. اجرای لافند بازی، کشتی گیله مردی و موسیقی محلی برای حفظ و احیای آنها از برنامه های این موزه است.


این موزه در حال حاضر در روزهای پنجشنبه و جمعه و اعیاد هر هفته از ساعت 10 الی 18 برای دیدار عموم گشوده است.

تلفن موزه: 3238438-0131
نمابر موزه: 3237905-0131
آدرس پست الکترونیک موزه : musee_du_guilan@yahoo.com

موزه یک مجله تخصصی نیز با عنوان «کندوج» منتشر می کند. این مجله به مدیریت مسئول دکتر محمود طالقانی و سردبیری فرامرز طالبی در رشت منتشر می شود.
آدرس مجله: رشت، میدان مصلی، بولوار شهید مدرس، روبروی پارک نارون، پلاک 17 طبقه اول و تلفکس آن 6667636-0131 است.
برگرفته از آدرس :  www.gilannews.ir/maghaleh23.html  گیلان نیوز
 
 
 
 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1387ساعت 13:20  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

شاندرمن

بلوکات طوالش گيلان است که از شمال محدود است به طالش دولاب و از جنوب به ماسال و از مشرق به گسگر و از مغرب بخلخال . قريب 3000 تن سکنه دارد. قراي معتبر آن عبارتند از: انجيلان ، شالکي ، دوماف . اهالي آن چادرنشين و اغلب به گله داري اشتغال دارند. و عده قراي آن 37 و مساحتش 9 فرسخ مربع و 644 خانوار دارد. (جغرافياي سياسي کيهان ص 278  (

وجه اشتقاق نام شاندرمن

مسلم به نظر می رسد نام این منطقه صومعه سرا ترکیبی باشد شن (جا) ودرمن. که خوداین جزء دوم را می توان به سه گونه معنی نمود:جایگاه ساخته شده از چوب و درخت، جایگاه درمان و سرانجام جای دیرپایی و استراحت مسافران که از این میان وجه اشتقاق اولی معنی منطقی تری را ارائه می نماید.( l http://far-hang.blogspot.com/2007/07/blog-post_24.htm )

 

 

جاذبه های گردشگری شاندرمن

شهرستان ماسال و بخش شاندرمن با جاذبه هاي گردشگري و طبيعت زيباي خود همواره مورد توجه مردم استان گيلان و ديگر گردشگران ومسافران كشور قرار داشته و دارد و حضور هزاران گردشگر در اين مناطق و در ايام مختلف سال گوياي اين واقعيت است.( http://www.e-gasht.com/Pages/1351.htm)

 

 

 

 

شهر زيبا و كوهستاني ماسال و بخش شاندرمن داراي چشم اندازهاي دلنشين بسياري مي باشد. از جاذبه هاي گردشگري اين منطقه، منطقه جنگلي تاسكو، ييلاقات خوش آب و هوا و بقاع متبركه متعدد است

غارهای شاندرمن

در شهرستان ماسال بيش از 17 غار بزرگ و كوچك وجود دارد كه بزرگترين آنها غار «آويشو» است كه در ارتفاع يك هزار و 300 متري از سطح دريا و بين مناطقي همچون تائي بنه، انده چو و خماسون در بستر دره اي كم آب قرار دارد.

اين غار شگفت انگيز كه در حوزه جغرافيايي بخش شاندرمن واقع شده از بزرگترين غارهاي استان گيلان و در نوع خود يكي از كم نظيرترين غارها در سطح كشور است.

ديدن قنديل و مناظر بكر اطراف و نيز تماشاي درون غار براي بازديدكنندگان بسيار جذاب است.

براساس پژوهش هاي زمين شناسان، قدمت غار آويشو كه حدود 2 كيلومتر طول دارد به حدود 75 ميليون سال قبل برمي گردد.

جمعه بازار درشاندرمن

در همه جاى دنيا و همه شهرها بازار يكى از جاذبه هاى گردشگرى محسوب مى شود به خصوص اگر اين بازار محلى باشد. اما بازارهاى قديمى در گيلان از جمله نقاط پرجنب و جوش است. اين بازارها اعم از سرپوشيده يا روباز، كانون هايى براى خريد و فروش كالا محسوب مى شوند. يكى از ويژگى هاى شهرهاى گيلان ارتباط تنگاتنگ آنان با پس كرانه هاى روستايى و حوزه هاى نفوذ آنها است. از اين رو بازارهاى هميشگى شهرهاى گيلان متناسب با سليقه مشتريان آراسته شده اند.

 

 

 

 

 بازارهاى هميشگى رشت، آستارا و تالش، رودسر و صومعه سرا جنب و جوش دائمى دارند. اين بازارها در روزهاى معين از هفته تشكيل مى شود. نكته قابل توجه اين كه بسيارى از فروشندگان در اين بازارهاى محلى زنان هستند و در ميان محصولات مى توان سبزى هاى تازه و حتى صنايع دستى و تخم مرغ هاى محلى تازه را مشاهده كرد.مهمترين بازارهاى هفتگى گيلان عبارتند از: شنبه بازار در ماسال، لولمان، انزلى، لشت نشا، دهشال و لنگرود.

 

 

 

 

 يكشنبه بازار در صومعه سرا، گشت رودخان، خمام، پيربست، لولان، كوچصفهان و رودسر. در روزهاى دوشنبه اين بازار در كپورچال، ضيابر، شفت، هندخاله، سنگر، خشكبيجار، آستانه، سياهكل و رحيم آباد برگزار مى شود.در پره سر، فومن و لشت نشا و املش سه شنبه بازار برگزار مى شود. چهارشنبه بازارهاى گيلان هم در رضوان شهر، كسما، زيده، چوكام، پيربست، لولان، كوچصفهان و لنگرود برگزار مى شود.پنج شنبه بازار هم در سيد شرفشاه، طاهر گوراب، نوفاله، شاقاجى، خشكبيجار، آستانه، سياهكل و كلاچاى و جمعه بازار هم در شاندرمن، گوراب رزميخ و بازار دائمى آستارا است.(  http://www.sharghnewspaper.ir/840326/html/spc13.htm#s244005 )

 

 

گردشگران ومردم

 

به گزارش خبرنگار ما، در طي سال هاي اخير متاسفانه به دليل نبود برنامه توسعه پايدار در ماسال و فقدان حساسيت مسئولان منطقه، بسياري از كانون هاي مهم گردشگري در شهرستان ماسال رو به نابودي رفته كه يكي از آنها درياچه ييلاق خشك دريا است كه بر اثر بروز سيلاب هاي مخرب فصلي با گل و لاي پوشيده شده است و نياز به لايروبي دارد تا دوباره با زيبايي خود چشم ها را خيره كند. 

 

 

از طرف ديگر غار آويشو نيز به دليل بهره برداري بي اندازه شركت جنگل شفارود از درختان اطراف آن باعث شده است دهانه غار كه بعضاً 200 تا 450 سال عمر دارد با گل و لاي و خاك انباشته بشود و رو به تخريب رود از اين رو سيستم آب غار و زيبايي هاي شگفت انگيز داخل آن نيز در خطر نابودي كامل قرار گرفته است. ( http://www.e-gasht.com/Pages/1351.htm

         

مردم طبيعت دوست منطقه و گروه هاي محيط زيست در گذشته و تاكنون بارها و بارها به روند مديريتي نادرست حفاظت از جنگل ها درحوزه بي نظير تالش و بويژه جنگل هاي بخش شاندرمن كه از جمله غني ترين حوزه جنگلي بشمار مي رود معترض و درباره تخريب كانون ها و مناطق مهم گردشگري منطقه همچون بام سبز ماسال و بيش از 20 نوع خانه با سبك هاي سنتي در ماسال شاندرمن هشدار داده اند كه تاكنون توجهي به اين هشدارها نشده است.

 

 

گردشگران و دوستداران طبيعت در ماسال و شاندرمن به عنوان يك منطقه زيبا و نمونه گردشگري در استان گيلان و حتي كشور، از مسئولان منطقه و استان از جمله سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي گيلان، محيط زيست، فرماندار و ساير مسئولان و دستگاه هاي ذيربط استان درخواست دارند در اسرع وقت نسبت به بازسازي، ترميم و زيباسازي درياچه خشك دريا و غار زيباي آويشو اقدام كنند تا ضمن جلوگيري از تخريب و نابودي جاذبه هاي گردشگري منطقه، زمينه و بسترهاي لازم براي جذب بيشتر مسافران و گردشگران و رونق اقتصادي شهرستان فراهم شود.  ( http://www.e-gasht.com/Pages/1351.htm)          

 برگرفته از سایت :  http://bagh1333.mihanblog.com/  باغها و بوستانها

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1387ساعت 13:15  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  |